Karahantepe'de yeni kalıntıların izi sürülecek

Neolitik dönemin önemli yerleşimleri arasında yer alan Şanlıurfa'daki Karahantepe Ören Yeri'nde başlayan bu dönem ki kazılarda yeni kalıntıların izi sürülecek. (Kaynak: AA)

Karahantepe'de yeni kalıntıların izi sürülecek - Sayfa 1

Karahantepe Ören Yeri Kazı Başkanı Prof. Dr. Necmi Karul, Taş Tepeler projesi kapsamında yer alan Karahantepe`deki kazılara 3 yıl önce başladıklarını, bu süre içerisinde alanda bulunan neolitik döneme ait eserlerin hem ulusal hem de uluslararası kamuoyunun dikkatini çektiğini söyledi.

115
Karahantepe'de yeni kalıntıların izi sürülecek - Sayfa 2

Yeni sezon için Karahantepe`de temizlik çalışmalarına başladıklarını belirten Karul, bölgede geçmiş dönemlerde olduğu gibi kapsamlı kazıların devam edeceğini ifade etti.

215
Karahantepe'de yeni kalıntıların izi sürülecek - Sayfa 3

Kurban Bayramı`ndan sonra kapsamlı kazıların başlayacağını aktaran Karul, şöyle konuştu: "Bu yılki önceliğimiz, geçtiğimiz yıllarda bir yapı kompleksimiz vardı, ana bir yapı. Bitişiğine eklemlenmiş yine özel amaçlar için inşa edilmiş mekanlar vardı. Bunların devam ettiğini biliyoruz, bu komplekse ait başka yapıların izlerini geçtiğimiz yıl görmüştük, bu yılki önceliğimiz bu alanlara yoğunlaşmak. Dönem sonunda da bu kompleksin olduğu alanın tam sınırlarını belki tespit edebiliriz."

315
Karahantepe'de yeni kalıntıların izi sürülecek - Sayfa 4

Karul, ören yerine Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, GAP Bölge Kalkınma İdaresi ve Karacadağ Kalkınma Ajansı`nın finansal desteğiyle araştırma ve ziyaretçi merkezinin yapılmasının planlandığını dile getirdi.

415