Karabağ'da kurtarılan bölgeler, mayından temizleniyor

Azerbaycan'ın Ermenistan işgalinden kurtardığı bölgelerde, şimdiye kadar 6 bin 500'e yakın anti tank ve personel mayını imha edildi. Terter ile Sukovuşan kentleri arasındaki yolda, mayın temizleme ve imha işlemleri sürüyor.

Karabağ'da kurtarılan bölgeler, mayından temizleniyor - Sayfa 1

Azerbaycan`ın Ermenistan işgalinden kurtardığı Karabağ`da 27 Eylül`den bu yana 750 patlamamış mermi ve roket, 4 bin 500`e yakın anti personel mayını, 2 bine yakın da anti tank mayını bulunarak imha edildi.

118
Karabağ'da kurtarılan bölgeler, mayından temizleniyor - Sayfa 2

Azerbaycan Ulusal Mayın Temizleme Ajansı (ANAMA) Operasyon Karargahı Müdürü İdris İsmayılov, Terter ile Sukovuşan kentleri arasındaki yolda, mayın temizleme ve imha işlemlerine ilişkin bilgileri basınla paylaştı.

218
Karabağ'da kurtarılan bölgeler, mayından temizleniyor - Sayfa 3

İki kent arasındaki 10 kilometrelik yoldaki mayın temizleme işlemlerinin 10 gündür devam ettiğini ve 8 kilometresinin mayınlardan arındırıldığını belirten İsmayılov, "Bugüne kadar 169 patlamamış anti tank ve anti personel mayınını etkisiz hale getirdik. 10 kilometrelik yolun 8 kilometresini temizledik, kalan bölümünü de kısa sürede temizleyerek yolu tamamen açacağız." diye konuştu.

318
Karabağ'da kurtarılan bölgeler, mayından temizleniyor - Sayfa 4

"Mayın ve patlayıcı tehlikesi 3-5 yıl içinde sona erecek"

İsmayılov, Azerbaycan`ın Ermenistan işgali altındaki Karabağ topraklarını kurtarmaya yönelik harekatı başladıktan bu yana yapılan mayın temizleme çalışmalarına da değinerek, "27 Eylül`den bu yana işgalden kurtarılan bölgelerde 750 patlamamış mermi ve roket, 4 bin 500`e yakın anti personel mayını, 2 bine yakın anti tank mayını etkisiz hale getirildi." ifadelerini kullandı.

418