İtalya'da koronavirüs: Süper Yeşil Geçiş sertifikası dönemi

İtalya'da sadece aşı yaptıranların ya da hastalığı kısa süre önce atlatanların sahip olabileceği 'Süper Yeşil Geçiş' sertifikası, sosyal faaliyetlere girişler için bugünden itibaren zorunlu. (Kaynak: AA)

İtalya'da koronavirüs: Süper Yeşil Geçiş sertifikası dönemi - Sayfa 1

İtalya`da Mario Draghi liderliğindeki koalisyon hükümetinin 24 Kasım`da "Güçlendirilmiş Yeşil Geçiş" belgesi adıyla açıkladığı ve kamuoyunda "Süper Yeşil Geçiş (Super Green Pass)" belgesi olarak bilinen sertifika yürürlüğe girdi.

114
İtalya'da koronavirüs: Süper Yeşil Geçiş sertifikası dönemi - Sayfa 2

Buna göre, restoranların kapalı mekanları, stat, tiyatro, sinema, diskotek ve kamuya yönelik tören, konser ve kutlama alanlarına girişlerde sadece aşı yaptıranların ve COVID-19 geçirenlerin sahip olabileceği "Süper Yeşil Geçiş" belgesi aranacak.

214
İtalya'da koronavirüs: Süper Yeşil Geçiş sertifikası dönemi - Sayfa 3

Hükümetin yine 24 Kasım’da aldığı karar doğrultusunda, bugünden itibaren şehir içi toplu taşımada da şehirler arası yolculuklarda olduğu gibi aşı ve hastalığı geçirmiş olmanın yanı sıra son 48 saatte yapılmış negatif sonuçlu testi gösteren "Normal Yeşil Geçiş" belgesi zorunlu hale geldi.

314
İtalya'da koronavirüs: Süper Yeşil Geçiş sertifikası dönemi - Sayfa 4

Vakaların artış eğiliminde olduğu ülkede, Süper Yeşil Geçiş sertifikası, Noel ve yılbaşı tatil dönemlerini kapsayacak şekilde 15 Ocak’a kadar yürürlükte kalacak. Hükümet, gerekli görürse bu süreyi uzatabilecek.

414