İstanbul'da 13 milyon dolar değerinde 4 bin yıllık heykel ele geçirildi

İSTANBUL’da kaçakçılık polisince yürütülen operasyonlarda, benzeri ABD’deki bir müzayedede 13 milyon dolara satılan 4 bin yıllık ana tanrıça heykelinin de aralarında olduğu bin 89 tarihi eser ele geçirildi.

İstanbul'da 13 milyon dolar değerinde 4 bin yıllık heykel ele geçirildi - Sayfa 1

İstanbul Emniyet Müdürlüğüne bağlı Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğünce kaçakçılığın önlenmesine yönelik bir dizi çalışma gerçekleştirildi. Uluslararası tarihi eser kaçakçılarının ellerinde bulunan eserleri yurt dışındaki alıcılara satmak istedikleri yönünde bilgi alan polis, organizasyonda yer aldığı ileri sürülen 12 şüpheliyi belirledi.

115
İstanbul'da 13 milyon dolar değerinde 4 bin yıllık heykel ele geçirildi - Sayfa 2

6 ilçede 8 ayrı operasyon

Yapılan tespitlerin ardından 1 Kasım ile 5 Aralık tarihleri arasını kapsayan 35 günlük zaman diliminde Gaziosmanpaşa, Büyükçekmece, Fatih, Ümraniye, Pendik ve Beykoz ilçelerinde tespit edilen adreslere 8 ayrı operasyon gerçekleştirildi. 

215
İstanbul'da 13 milyon dolar değerinde 4 bin yıllık heykel ele geçirildi - Sayfa 3

Müzayedede 13 milyon dolara satıldı

Emniyet ekiplerince yapılan operasyonlarda, benzeri ABD’deki bir müzayedede 13 milyon dolara satıldığı belirlenen Erken Tunç Çağı'na ait 4 bin yıllık ana tanrıça heykeli ile tarihin önemli hattatlarının elinden çıktığı değerlendirilen altın yaldızlı el yazması Kur'an-ı Kerim sayfası, akik-lapis değerli ve yarı değerli arkeolojik taşlar, Roma dönemi adak heykel parçaları, 

315
İstanbul'da 13 milyon dolar değerinde 4 bin yıllık heykel ele geçirildi - Sayfa 4

Bin 89 parça tarihi eser

Roma ve Bizans dönemine ait sikkeler, 2000 yıllık Antiokya gümüş ve bronz karışımı bilion define grubu sikkeleri, Osmanlı dönemi el işçilikli gümüş işlemeli kemerler, yaklaşık 150x20 cm ölçülerinde üzerinde İslami yazı karakteri olan dua metni ve ejderha başı bronz obje ile yılan derisinin de aralarında olduğu bin 89 parça tarihi eser ele geçirildi.

415