İsrail katliamı sürerken Rusya'dan acil öneri!

İsrail'in Gazze'de katliamı devam ederken Rusya'dan önemli bir teklif geldi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Gutteres ile yaptığı görüşmenin ardından Ortadoğu Dörtlüsü'nün acilen toplanması gerektiğini belirtti

İsrail katliamı sürerken Rusya'dan acil öneri! - Sayfa 1

İsrail'in abluka altındaki Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda, 17'si çocuk, 7'si kadın 1'i yaşlı olmak üzere 72 Filistinli şehit oldu, 400'e yakın kişi yaralandı.

İsrail katliamı sürerken önemli bir gelişme yaşandı. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Gutterres ile görüşen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İsrail’in Filistin’e ait Doğu Kudüs ve Gazze’ye yönelik saldırılarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

17
İsrail katliamı sürerken Rusya'dan acil öneri! - Sayfa 2

"ORTADOĞU 4'LÜSÜ ACİL TOPLANMALI"

İHA'da yer alan habere göre Rusya, ABD, BM ve Avrupa Birliği’nin (AB) oluşturduğu Ortadoğu Dörtlüsü’nün acilen toplanması gerektiğini vurgulayan Lavrov, “Tek taraflı eylemler devam ediyor, oysa BM Güvenlik Konseyi de Ortadoğu Dörtlüsü defalarca tek taraflı eylemlerden uzak durulması gerektiğini dile getirmişti.

27
İsrail katliamı sürerken Rusya'dan acil öneri! - Sayfa 3

"RUSYA, ABD, BM VE AB BİR ARAYA GELMELİ"

Bugünkü görüşmede, bugün en acil görevin uluslararası arabulucular Rusya, ABD, BM ve AB’nin oluşturduğu Ortadoğu Dörtlüsü’nün toplanması olduğu yönünde ortak bir fikir birliğine vardık. Bunu yapmak, daha çok sayıda katılımcıyla diğer formatlarda bir araya gelmekten daha kolay” dedi.

37
İsrail katliamı sürerken Rusya'dan acil öneri! - Sayfa 4

DIŞİŞLERİ BAKANI DÜZEYİNDE GÖRÜŞME

Lavrov, Gutterres’e hitaben yaptığı konuşmada, “Dörtlü’nün koordinatörü olarak Genel Sekreter’e, taraflarla yapacağı bir çalışma içinde en kısa zamanda böyle bir görüşme organize etme konusunda güveniyoruz. Görüşmenin, dışişleri bakanları düzeyinde düzenlemenin daha doğru olacağını söyledik.

47