'Işkın'ın akciğere faydalarıyla ilgili projesi ödül getirdi

Erzurum'da lise öğrencilerinin öğretmenleriyle dağlarda yetişen "ışkın" bitkisinin akciğer koruyucu potansiyeli üzerine hazırladıkları proje, TÜBİTAK Türkiye Finali'nde ikincilik ödülü getirdi. (Kaynak: AA)

'Işkın'ın akciğere faydalarıyla ilgili projesi ödül getirdi - Sayfa 1

Erzurum başta olmak üzere çevre illerindeki dağlarda doğal yetişen "ışkın" bitkisinin faydalarını araştırmak isteyen Prof. Dr. Necmettin Erbakan Fen Lisesi 10. sınıf öğrencileri Muhammet Haktan Kalaoğlu ve Ömer Faruk Korkmaz çalışma başlattı.

114
'Işkın'ın akciğere faydalarıyla ilgili projesi ödül getirdi - Sayfa 2

Biyoloji öğretmeni Özlem Türkez ile "İn Vitro Akciğer Hasarı Modelinde Çevresel Kirleticilerin Neden Olduğu Biyokimyasal ve Moleküler Toksitiye Karşı Yeni Bir Koruyucu: Rheum Ribes (Işkın)" projesini hazırlayan öğrenciler, laboratuvarda araştırma yaptı.

214
'Işkın'ın akciğere faydalarıyla ilgili projesi ödül getirdi - Sayfa 3

Öğrenciler, akciğer ve solunum rahatsızlığına karşı "ışkın" bitkisinin faydalarıyla ilgili elde ettikleri sonuçlar ve laboratuvar verileriyle TÜBİTAK yarışmalarına katıldı.

314
'Işkın'ın akciğere faydalarıyla ilgili projesi ödül getirdi - Sayfa 4

Bölge yarışlarının ardından katıldıkları Türkiye finalinde 27 proje arasından biyoloji alanında ikinci olan öğrenciler, ödüllerini 2 Haziran`da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`ın katıldığı Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi`ndeki "53. TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Ödül Töreni"nde Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank`tan almanın mutluluğunu yaşıyor.

414