İnternetten ikinci el eşya alırken dikkat!

Arabadan otomobile, her türlü elektronik cihazdan tekstil ve bebek ürünlerine kadar akla gelebilecek binlerce çeşit ikinci el ürünün satışının yapıldığı internet platformlarından günde binlerce kişi dolandırılıyor

İnternetten ikinci el eşya alırken dikkat! - Sayfa 1

Tüketici Başvuru Merkezi Başkanı Aydın Ağaoğlu “İkinci el alışverişlerde vatandaş Tüketici Kanunu korumasında olmuyor. Örneğin ürünü beğenmezse 14 günlük cayma hakkı diye bir şey yok” dedi.

18
İnternetten ikinci el eşya alırken dikkat! - Sayfa 2

YÜZ YÜZE GÖRÜŞÜN Türkiye’de de faaliyet gösteren dünyanın en büyük ikinci el online satış platformlarından Letgo’nun Türkiye Genel Müdürü Onur Kavak mağduriyetlerin önüne geçmek için vatandaşa çok kritik tavsiyelerde bulundu. Bunların başında ise ücret ödeme ve ürünün takas sürecini tamamlamak için halka açık bir yer seçip görüşmenin yüz yüze gerçekleştirilmesi geliyor. Bunları okumadan alışveriş yapmayın:

28
İnternetten ikinci el eşya alırken dikkat! - Sayfa 3

NAKİT KABUL EDİN -Nakit ödeme yerine havale veya farklı ödeme yolları konusunda ısrar edenlere dikkat edin. -Şahsen tanışmadığınız birine ödeme göndermeyin ve bir şeyi görmeden asla satın almayın. -Mobilya gibi daha büyük ürünler için, bazen alıcı veya satıcıyla ev ortamında görüşmek gerekebilir. -Yanınızda birisi olsun. Olağan dışı öneri veya istekte bulunanlara dikkat edin.

38
İnternetten ikinci el eşya alırken dikkat! - Sayfa 4

FOTOĞRAFLAR ALDATMASIN -Gerçek dışı fiyatlı, fotoğrafları katalogtan alınmış gibi duran veya kullanıcı tarafından çekilmediği belli olan ürünlere ve spam gibi gözüken açıklamalara sahip ürünlere dikkat edin. -Bir ürün gerçek olamayacak kadar iyiyse, muhtemelen gerçek değildir. -Dolandırıcılıktan korunmak için havale veya kredi kartı yoluyla önceden ödeme yapmayı hiçbir zaman kabul etmeyin. -Bir alışverişi tamamlamanın en iyi yolu ürün teslimini ve ödemeyi aynı zamanda gerçekleştirmektir.

48