İkisi Türkiye'de olan bu yapıların sırrı çözülemiyor

Mısır piramitleri, Stonehenge, Machu Picchu herkesin bildiği dünya üzerindeki en eski ve gizemli yapılardan. Fakat gezegenimizde henüz neden ve nasıl yapıldıklarını hala bilmediğimiz pek çok yer mevcut. Ve işte onlardan bazıları.

İkisi Türkiye'de olan bu yapıların sırrı çözülemiyor - Sayfa 1

Skara Brae, İskoçya

1850'lere kadar kimsenin varlığından dahi haberi olmayan bu olağanüstü yer İskoçya'nın Orkney adasında bulunuyor.Taş Devrine ait Avrupa'nın en iyi korunmuş yerlerinden biri olarak biliniyor.Burası büyük bir fırtına ile açığa çıkan bu yerleşim eri iyi korunmuş olması sebebiyle de 'İskoçya'nın Pompei' de denilmekte.Neolitik Çağ'da Avrupa'nın en gelişmiş köyünü oluşturan bu kalıntılar görenleri hayrete düşürüyor.Evler binlerce yıllık olmalarına rağmen, oldukça modern bir şekilde donatılmışlar.

18
İkisi Türkiye'de olan bu yapıların sırrı çözülemiyor - Sayfa 2

Carnac Stones, Fransa

Fransa’nın kuzeybatısında bulunan bu taşların güneş sistemi örnek alınarak dizildiği düşünülüyor.Carnac Stones, hala gizemini koruyor ve çözülemiyor.Bir Hristiyan efsanesine göre bu taşlar, Pope Cornelius tarafından taşa çevrilen Pagan askerleridir.Günümüze kadar 3000 tanesi gelebilen bu taşlarla ilgi pek çok efsane mevcut ancak gerçekleri bilen kimse yok.Bu taşların amacının güneşin ve yıldızların hareketlerini izlemek için dizildiği de söylentiler arasında.

28
İkisi Türkiye'de olan bu yapıların sırrı çözülemiyor - Sayfa 3

Derinkuyu, Kapadokya

Kapadokya'daki Derinkuyu Yeraltı Şehri görenleri kendine hayran bırakıyor.Sekiz kattan oluşan bu devasa şehir en az 20 bin kişiyi barındıracak şekilde inşa edilmiş.Yerin 85 metre altında inşa edilen bu inanılmaz yeraltı şehri, hiç bir makine kullanılmadan, yalnızca elle kazılarak yapılmış.Bu şehir, hem insanları hem de hayvanları barındırabilecek kadar geniş ve kullanışlı inşa edilmiş.Uzun süre yer üstüne çıkmadan yaşayabilmek için her şey burada düşünülmüş. Havalandırma kanalları, erzak depolama yerleri, tuvaletler, kilise ve manastırlar.

38
İkisi Türkiye'de olan bu yapıların sırrı çözülemiyor - Sayfa 4

Bazı odalar bir yalnızca bir insanın geçebileceği kadar inşa edilmiş. Güvenlik olarak, tünel giriş ve çıkışları büyük taşlarla kapatılıyormuş.

48