Hz. Meryem'in diktiğine inanılıyor! Bir dua ile günümüze kadar kök salan ağaç meyve verdi

Manisa'nın Kırkağaç ilçesinde yapılan inceleme sonucu 1659 yaşında olduğu belirlenen ancak Hollandalı araştırmacı Ticia Verveer'ın Hz. İsa ile yaşıt olduğunu belirttiği, dünyanın meyve veren en yaşlı anıt zeytin ağacında hasat yapıldı. Rivayete göre Hz. Meryem'in bu zeytin fidanını "Dünya var oldukça bu zeytin fidanı da yaşamını sürdürsün" diyerek diktiğine inanılıyor.

Hz. Meryem'in diktiğine inanılıyor! Bir dua ile günümüze kadar kök salan ağaç meyve verdi - Sayfa 1

Kırkağaç ilçesi Bakır Mahallesi Emirahmet mevkisinde, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nca 2013 yılında tescillenerek koruma altına alınan ve 1659 yaşındaki "anıt zeytin ağacı"nda hasat yapıldı.

18
Hz. Meryem'in diktiğine inanılıyor! Bir dua ile günümüze kadar kök salan ağaç meyve verdi - Sayfa 2

Gövde çapı 10,6 metre, tepe çapı 13 metre, boyu ise 6,84 metre olarak tescil edilen dünyanın en yaşlı ürün veren ağacı olma özelliğine sahip 'anıt zeytin ağacı', üzerinde Edremit, Gemlik, Uslu ve Domat tipi olmak üzere 4 farklı zeytin türü barındırıyor. Roma döneminde dikilen ağacın yaşı, Hollandalı araştırmacı Ticia Verveer'a göre Hz. İsa ile yaşıt.

28
Hz. Meryem'in diktiğine inanılıyor! Bir dua ile günümüze kadar kök salan ağaç meyve verdi - Sayfa 3

Kırkağaç Ziraat Odası Başkanı Emin Özarı, son yıllarda bölgedeki zeytin hasadını sembolik olarak "anıt zeytin ağacından" başlattıklarını söyledi. Özarı, "Ağacımız resmi olarak 1659 yaşında. Bu, Anıtlar Kurulu tarafından yapılan bilimsel araştırmalarla kanıtlandı ve kayıt altına alındı.

38
Hz. Meryem'in diktiğine inanılıyor! Bir dua ile günümüze kadar kök salan ağaç meyve verdi - Sayfa 4

"Hollandalı araştırmacı Ticia Verveer, yaptığı karbon testinde ağacın 2019 yaşlarında olduğunu söylüyor. Hatta ve hatta Hz. İsa ile yaşıt olduğunu söyleyenler de var. Rivayete göre, Hz. Meryem, Bergama'dan Efes'e giderken buradan geçiyor ve elindeki zeytin fidanını görmüş olduğunuz bu yere dikiyor. "Dünya var oldukça bu zeytin fidanı da yaşamını sürdürsün" diyor. Bunu ispatlatabilir miyim? Hayır ama bu halk arasında söylenegelmiş bir hikayedir. Hollandalı araştırmacı Ticia Verveer'in çalışması ise bu hikayeyi destekliyor" diye konuştu.

48