Hızlı ve kolay 10 kolay gıda testi

Her gün yediğiniz yiyeceklerin kalitesini, sağlıklı olup olmadıklarını, taze mi yoksa bayat mı olduğunu kontrol etmenin birçok yolu var.

Hızlı ve kolay 10 kolay gıda testi - Sayfa 1

Tavuk Tavuk göğüsü tüketmeden önce üzerindeki beyaz çizgilere ve kalın katı yağlara dikkat edin. Bu, çiftçilerin kümes hayvanlarına büyüme hormonu enjekte ettiği ve tavukların ağırlığı çok hızlı bir şekilde arttığı anlamına geliyor.Bu et sağlık için iyi değil. Renk aynı zamanda dikkat edilmesi gereken çok önemli bir husustur: eğer sarımsıysa, taze değildir. Çiğ tavuk göğsü pembe olmalı ve çok yumuşak olmamalıdır.

110
Hızlı ve kolay 10 kolay gıda testi - Sayfa 2

Peynir Sebze yağları içeren peynirleri kolayca bulursunuz.Kestiğinizde parçalanır (kaşar gibi zorlu peynir türlerine uygulanmaz) ve kuruduktan sonra çatlaklar oluşacaktır. Oda sıcaklığında biraz peynir bırakın.Yüksek kaliteli bir ürün daha yumuşak olur, ancak kuruyup nem ortaya çıkarsa, ürün kalitesi düşüktür.

210
Hızlı ve kolay 10 kolay gıda testi - Sayfa 3

Dondurma Dondurmayı oda sıcaklığında bırakın.Bitkisel yağ içeriyorsa, daha uzun süre donmuş kalır ve sonunda sıvıya eritir. Kaliteli malzemelerle yapılmış dondurma, kalın, beyaz kremsi bir madde haline dönüşür.

310
Hızlı ve kolay 10 kolay gıda testi - Sayfa 4

Balık Taze balıkların bulutlu gözleri olmamalıdır. Sağlıklı solungaçlar daima parlak kırmızı renkte olmalıdır. Cildinde doğal olarak metalik bir ışıma olmalı ve teraziler vücuda sıkıca bağlanmalıdır.

410