Hindistan varyantı daha bulaşıcı daha öldürücü

Hindistan, oksijen stoklarının ve ilaçlarının tükenmesiyle birlikte, bu ay corona virüs enfeksiyonlarında dünyanın en yüksek artışını kaydetti. Bilim insanları, beklenmedik dalgalanmaya neyin yol açtığını ve özellikle Hindistan'da ilk kez tespit edilen yeni bir corona virüs mutasyonun etkisini inceliyorlar. B.1.617 adlı varyant, şimdiye kadar Türkiye de dahil olmak üzere en az 17 ülkede tespit edildi ve küresel endişeleri artırdı.

Hindistan varyantı daha bulaşıcı daha öldürücü - Sayfa 1

HİNT VARYANTI B.1.617 NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Hint virolog Shahid Jameel, B.1.617 varyantının insan hücrelerine bağlanan corona virüsün başak proteininde iki önemli mutasyon içerdiğini açıkladı. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Ekim 2020'de daha önceki bir versiyonun tespit edilmesine rağmen, B.1.617'nin baskın türünün ilk olarak geçen Aralık ayında Hindistan'da tespit edildiğini açıkladı.

110
Hindistan varyantı daha bulaşıcı daha öldürücü - Sayfa 2

DSÖ "İLGİ ÇEKİCİ" VARYANT OLARAK TANIMLADI

DSÖ, B.1.617’yi corona virüsü daha bulaşıcı hale getiren ve daha şiddetli hastalığa neden olabilecek mutasyonlara sahip olan “ilgi çekici” bir varyant olarak tanımladı. Mutasyonlu virüsün aynı zamanda aşı bağışıklığından kaçabilecek özelliklere de sahip olduğu belirtildi. Diğer taraftan, ilk olarak İngiltere, Brezilya ve Güney Afrika'da tespit edilen diğer varyantlar daha yüksek bir tehdit seviyesi olan "endişe verici varyantlar" olarak sınıflandırıldı.

210
Hindistan varyantı daha bulaşıcı daha öldürücü - Sayfa 3

HİNDİSTAN’DAKİ VAKA REKORUNDA MUTASYONLU CORONA VİRÜSLERİN ETKİSİ NEDİR?

Araştırmacılar, Hindistan’da endişe verici hızla artan vakalara Hint mutasyonun neden olduğuna ilişkin hipotezin doğrulanması için daha fazla çalışmaya gerek duyulduğunu belirtiyor. Sınırlı laboratuvar çalışmaları, ülkede dolaşımda olan varyantların Covid-19 enfeksiyonlarının artmasında rolü olduğunu gösteriyor. 

310
Hindistan varyantı daha bulaşıcı daha öldürücü - Sayfa 4

Hindistan’daki ani vakaların artışından şu anda ilk kez İngiltere’de tespit edilen B117 varyantı sorumlu tutuluyor. Ulusal Hastalık Kontrol Merkezi direktörü Sujeet Kumar Singh'e göre, başkent Yeni Delhi'de İngiliz varyantının vakaları geçen ayı ikinci yarısında neredeyse iki katına çıktı. Ancak Singh, Hint varyantının özellikle ülkenin en çok etkilenen eyaleti olan Maharashtra'da yaygın olarak mevcut olduğunu söyledi.


410