Her derde deva Sarıkız, salgın nedeniyle bu sene yalnız ağladı!

Bilecik'te çok eskiden bir bey kızı olan Sarıkız'ın çatışmada ölmesinden sonra gömüldüğü yer olduğuna inanılan noktada, her yıl Mayıs ayının ilk haftası şifalı olduğuna inanılan bir su çıkıyor. Sarıkız'ın gözyaşları olarak kabul edilen ve her yıl yüzlerce ziyaretçi ağırlayan su, bu sene koronavirüsten dolayı yalnız aktı.

Her derde deva Sarıkız, salgın nedeniyle bu sene yalnız ağladı! - Sayfa 1

Bilecik'in Osmaneli ilçesinde sadece 6 Mayıs günlerinde Sarıkız mevkisindeki kayadan sızarak akan ve şifalı olduğuna inanılan suyun bulunduğu bölgede sakinlik gözlendi.

19
Her derde deva Sarıkız, salgın nedeniyle bu sene yalnız ağladı! - Sayfa 2

Her yıl yüzlerce kişinin ziyaret ettiği bölgeye, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle bu sene çevre sakinlerinden az sayıda kişi geldi.

29
Her derde deva Sarıkız, salgın nedeniyle bu sene yalnız ağladı! - Sayfa 3

Gençlere kısmet, hastalar da şifa verdiği inanılan Sarıkız'ı ziyaret eden vatandaşlar, şifa bulmak için kayadan akan suyu vücutlarına sürdü.

39
Her derde deva Sarıkız, salgın nedeniyle bu sene yalnız ağladı! - Sayfa 4

Rivayete göre Sarıkız, Osmanlı Devleti kurulmadan önce bölgede yaşayan bir beyin kızıdır. Bir çatışma sırasında Sarıkız'ın yönettiği birlik yenik düşer. Yaralanarak ölen Sarıkız'ı, babası bugün suyun çıktığı mevkide gömer.

49