‘Hayalet ağ’ sualtı yaşamını tehdit ediyor

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, falez kayalıklarına gerçekleştirdiği dalışta hayalet ağları temizledi. (Kaynak: DHA)

‘Hayalet ağ’ sualtı yaşamını tehdit ediyor - Sayfa 1

Başıboş balık ağlarının, bulunduğu yerde su altı yaşamını tükettiğini anlatan Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, "27 metre derinlikte, tüpümdeki oksijen bitinceye kadar ağ temizledim" dedi.

17
‘Hayalet ağ’ sualtı yaşamını tehdit ediyor - Sayfa 2

`Hayalet ağ` olarak tabir edilen balıkçıların balık tutmak için kullandığı ve çeşitli nedenlerle su altında kalan ağlar, su altı yaşamını tehdit ediyor. Su altında yok olması yüz yıllar süren hayalet ağlar, dalgıçlar tarafından çıkartılmadığı takdirde, bulunduğu yerdeki canlılar bu ağlara takılarak ölüyor.

27
‘Hayalet ağ’ sualtı yaşamını tehdit ediyor - Sayfa 3

Meslek yaşamı boyunca yüzlerce deniz kaplumbağasının ve farklı türlerde onlarca balığın öldüğüne şahitlik ettiğini anlatan Prof. Dr. Gökoğlu, Antalya`nın falezleri olarak bilinen ve nesli tükenmek üzere olan koruma altındaki Akdeniz foklarının da evi olarak adlandırılan bölgeye öğrencileriyle dalış yaptı.

37
‘Hayalet ağ’ sualtı yaşamını tehdit ediyor - Sayfa 4

Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, su üstünden görülemeyen bu tür ağların çürüyüp yok oluncaya kadar doğayı tükettiğini belirterek, balıkçıların daha dikkatli olmasını ve kayalık yerlerde ağ atmamasını istedi.

47