Harita kızarıyor: 3'üncü dalga uyarısı

Koronavirüs vaka sayıları artıyor, renk haritasında değişiklikler olması bekleniyor. Uzmanlar artışın büyük oranda mutasyondan kaynaklı olduğu görüşünde. Toplumda görülen rehavet ve yeni mutasyonlarla, 3'üncü dalganın yaşanabileceği belirtiliyor.

Harita kızarıyor: 3'üncü dalga uyarısı - Sayfa 1

Türkiye`nin koronavirüs renk haritası, bu hafta yenilenecek. En çok merak edilen, son vaka sayılarıyla hangi il, ne renge bürünecek?

115
Harita kızarıyor: 3'üncü dalga uyarısı - Sayfa 2

Uzmanlar, toplumda görülen rehavetin de etkisiyle vakaların artacağından endişeli. Bu endişede en büyük pay ise, salgının hızını arttırdığı bilinen İngiltere varyantı.

215
Harita kızarıyor: 3'üncü dalga uyarısı - Sayfa 3

Kocaeli Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Sıla Akhan, "Harita çok önemli önümüzü görmeyi sağlıyor. Geçen hafta turuncuyla kırmızının toplamı sarıyla mavinin toplamı eşit gibiydi. Bu hafta nasıl değişecek bunu göreceğiz. Kırmızıya doğru bir artış var gibi duruyor.

315
Harita kızarıyor: 3'üncü dalga uyarısı - Sayfa 4

Varyant da olduğu için çok çabuk yayıldığı için açılmaların etkisini 2 haftadan önce göremiyoruz. O etkiler de tam olarak birleşemedi. Şu an gördüğümüz varyantın hızla ilerlemesi. İngiltere`de de görmüştük bunu bizde de yüzde 50 civarındadır diye düşünüyorum genel olarak" dedi.

415