Hangi ülkede kaç saat oruç tutulacak?

Ramazan ayında oruç tutma süreleri, güneydeki yerleşimlerden kuzeydeki yerleşimlere gidildikçe artıyor. Dünyada ramazanın ilk günü en uzun oruç, Rusya'nın Murmansk kentinde ve İzlanda'nın başkenti Reykjavik'te, en kısa oruç da Arjantin'in Ushuaia kentinde tutulacak.

Hangi ülkede kaç saat oruç tutulacak? - Sayfa 1

İslam dünyası için kutsal sayılan ramazan ayında, dünyanın farklı bölgelerindeki Müslümanlar kendi coğrafyalarında ibadetlerini yerine getirmeye devam ederken, oruç tutma süreleri de farklılık gösteriyor.

131
Hangi ülkede kaç saat oruç tutulacak? - Sayfa 2

Dünyada Kuzey Yarımküre`de ilkbahar, Güney Yarımküre`de ise sonbahar mevsiminin yaşandığı günlere denk gelen bu ramazan ayında oruç tutma süreleri, kuzeyden güneye azalan gün ışığı sürelerine bağlı olarak, güneydeki yerleşimlerden kuzeydeki yerleşimlere gidildikçe artıyor.

231
Hangi ülkede kaç saat oruç tutulacak? - Sayfa 3

"ramazan.diyanet.gov.tr" internet sitesinde 208 ülkeye ait bilgilerin bulunduğu imsakiyeye göre, ramazanın ilk gününde, 68 derece kuzey enleminde yer alan Rusya`nın Murmansk kentinde ve 64 derece kuzey enleminde yer alan İzlanda`nın başkenti Reykjavik`te imsak ile iftar arasındaki süre 16 saat 53 dakikayı bulurken, Norveç`in Tromso kentinde 16 saat 52 dakika sürecek.

331
Hangi ülkede kaç saat oruç tutulacak? - Sayfa 4

54 derece güney enlemindeki Arjantin`in Ushuaia kentinde imsak vakti ile iftar vakti arası yalnızca 12 saat 12 dakika sürecek.

431