Hamilelikte tüketilen patates cipsi bebeğe zarar verir mi?

Yapılan araştırmalar sonucunda hamilelik döneminde patates cipsi tüketmenin bebeğin sağlığı açısından sakıncalı olduğu ortaya çıktı. İşte yapılan araştırma sonuçları…

Hamilelikte tüketilen patates cipsi bebeğe zarar verir mi? - Sayfa 1

Bilim insanları patates cipslerinde bulunan omega-6 yağının, anne karnındaki bebeklerin büyümesini ve gelişimini etkilediğini ve uterus kasılmalarına neden olduğunu buldu. Patates cipsleri, daha önce kan kolesterolünü düşürme gibi sağlık yararları olduğu düşünülen linoleik asit adı verilen bir omega-6 yağı içerir.

15
Hamilelikte tüketilen patates cipsi bebeğe zarar verir mi? - Sayfa 2

GELİŞİMİ ENGELLİYOR

Ancak araştırmacılar, deney yapılan farelerin önerilen günlük linoleik asit alımının üç katı beslenmesinin sonucunda bu durumun doğmamış yavruların büyümesini ve gelişimini düzenleyen hormonları azalttığını buldu.

Ayrıca Journal of Journal'da yayınlanan bulgulara göre bu durum karaciğer fonksiyonlarını ve rahimde kasılmalara neden olan proteinleri de etkiledi.

Linoleik asit içeren bitkisel yağ, yemeklerde hayvansal yağların kullanılmasına sağlıklı ve daha ucuz bir alternatif olarak pazarlanmıştı. Linoleik asitin daha önce daha önce sağlık yararları olduğu söylenmişti.

25
Hamilelikte tüketilen patates cipsi bebeğe zarar verir mi? - Sayfa 3

Griffith Üniversitesi'nden Dr Deanne Skelly, şunları söyledi: “Hamile kadınların diyetlerini dikkate almaları önemlidir ve araştırmamız, belirli bir tür besleyiciyi fazla tüketmenin potansiyelini olumsuz yönde etkileyebileceğinin bir başka örneğidir.”

35
Hamilelikte tüketilen patates cipsi bebeğe zarar verir mi? - Sayfa 4

Avustralya'nın Queensland kentindeki Griffith Üniversitesi'ndeki araştırma ekibi, yüksek linoelik asitli bir diyetle 10 hafta boyunca fareleri besledi ve çiftleştirdi.

45