Hakkari'de kayakseverlerin huzur ve güvenliği JAK timlerine emanet

Hakkari'de kış turizminin gelişmesine büyük katkı sağlayan Merga Bütan Kayak Merkezi'nde gece gündüz nöbet tutan Jandarma Arama Kurtarma (​JAK) timi, kış boyunca kaybolan, yaralanan ya da mahsur kalanların yardımına koşarak yerli ve yabancı kayakseverlerin güvenli ortamda eğlenmesini sağlıyor.

Hakkari'de kayakseverlerin huzur ve güvenliği JAK timlerine emanet - Sayfa 1

Kent merkezine 12 kilometre uzaklıktaki 2 bin 800 rakımlı Merga Bütan Kayak Merkezi, Valilik, İl Özel İdaresi ve Doğu Anadolu Kalkınma Ajansının (DAKA) desteğiyle yapılan yatırımlar sayesinde bölgenin gözde tesislerinden biri haline geldi.

115
Hakkari'de kayakseverlerin huzur ve güvenliği JAK timlerine emanet - Sayfa 2

Yaklaşık 15 milyon lira kaynakla 4`lü telesiyej kurulan ve pisti 3 bin 500 metre uzunluğa çıkarılan merkez, kristal kar yapısı ve etrafındaki yüksek rakımlı dağların manzarasıyla her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapıyor.

215
Hakkari'de kayakseverlerin huzur ve güvenliği JAK timlerine emanet - Sayfa 3

Kar kalınlığının yarım metrenin üzerinde olduğu ve yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında gerekli önlemler alınarak hizmet verilen merkezde, kayak yaparken pistlerden çıkıp kaybolan, yaralanan ve telesiyejde mahsur kalanlar için, İl Jandarma Komutanlığına bağlı JAK timi hazır bekliyor.

315
Hakkari'de kayakseverlerin huzur ve güvenliği JAK timlerine emanet - Sayfa 4

Merkezde hem kayak hem de kar üstü araçlarıyla sürekli devriye atan, 24 saat esasına göre görev yapan JAK timi, merkeze kayak yapmaya ve dinlenmeye gelen sporcu, antrenör ile vatandaşların huzurlu ve güvenli bir gün geçirmeleri için çaba gösteriyor.

415