Gülhane Medikal Tasarım ve Üretim Merkezinde "insan organları" üretiliyor

Gülhane Medikal Tasarım ve Üretim Merkezinde (METÜM) kişiye özel implant tasarımı ve üretimi yapıldığını vurgulayan Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, "Gülhane Medikal Tasarım ve Üretim Merkezinde; kafatası, göğüs, çene, omurga ve yüz gibi bölgelerde kaza, silahla yaralanma ya da doğumsal nedenlerle kaybedilen organlar, aslına uygun üretilerek hastanın vücuduna yerleştirilebiliyor" dedi.

Gülhane Medikal Tasarım ve Üretim Merkezinde "insan organları" üretiliyor - Sayfa 1

Sağlık Bilimleri Üniversitesinde (SBÜ) düzenlenen "Gülhane Medikal Tasarım ve Üretim Merkezi (METÜM) Günleri" etkinliğine SBÜ Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, METÜM Müdürü Doç. Dr. Simel Ayyıldız, akademisyenler ve tıp öğrencileri katıldı.

18
Gülhane Medikal Tasarım ve Üretim Merkezinde "insan organları" üretiliyor - Sayfa 2

Rektör Prof. Erdöl, kişiye özel implant tasarım ve üretimi yapan METÜM'ün, sanayici ve kurumlar için endüstriyel alanda ürün tasarımı ve üretimleri ile bu alanda öncü merkezlerden biri olduğunu vurguladı.

28
Gülhane Medikal Tasarım ve Üretim Merkezinde "insan organları" üretiliyor - Sayfa 3

METÜM'ün ayrıca üniversiteler ve araştırmacılar için ARGE projelerine tasarım ve üretim açısından da destek verdiğini anlatan Erdöl, "METÜM'de, kafatası, göğüs, çene, omurga ve yüz gibi bölgelerde kaza, silahla yaralanma ya da doğumsal nedenlerle kaybedilen, veya olmayan organlar aslına bire bir üretilerek hastanın vücuduna yerleştirilebiliyor. Merkezimiz, kamuda medikal anlamda tasarımdan üretime hizmet eden ve sertifika üretimleri yapan tek merkezdir" diye konuştu.

38
Gülhane Medikal Tasarım ve Üretim Merkezinde "insan organları" üretiliyor - Sayfa 4

“3 BOYUTLU YAZICIYLE ÜRETILEN PARÇALAR DA EKLENEBİLİYOR”

Prof. Dr. Erdöl, merkezde, konvansiyonel yöntemlerle rekonstrüksiyon yapılamayan vakalarda kafatası, kalça kemiği, çene, göğüs kemiği gibi yaşam kalitesi için büyük önem taşıyan, parçalanan ya da alınan kemik dokularının yerine 3 boyutlu yazıcı teknolojisiyle üretilen parçaların da eklenebildiğini belirtti.

48