Gribe ne iyi gelir, nasıl korunmalıyız?

Bağışıklık sistemini güçlendirmek ve sonbaharda sıklıkla karşılaştığımız gribal enfeksiyonlardan korunmak için hem kişisel hijyen hem de beslenme oldukça önemli. Hiçbir besinin mucize iyileştirme özelliği yoktur. Sadece vücudu dirençli tutmada bir puzzle görevi görür.

Gribe ne iyi gelir, nasıl korunmalıyız? - Sayfa 1

Mevsim değişimlerinde hava sıcaklığının farklılaşmasıyla birlikte özellikle gribal enfeksiyonlarda yaşanan artış tartışmasız dikkat çekiyor. Aslında bizi hava ısısının değişimi hasta etmiyor, hava değişimiyle beraber bağışıklık sistemimizdeki değişimler hasta ediyor. O zaman yapılacak en doğru şey bağışıklık sistemimizi güçlendirmeye yönelik girişimlerde bulunmak. Bağışıklık sistemimizi güçlendirmenin en güzel yollarından biri, beslenmemize göstereceğimiz özen. Peki, "Sonbaharda nasıl beslenmeliyiz?", "Sonbaharda tüketilmesi gereken en iyi besinler neler?", "Gribal enfeksiyonlara karşı vücudu nasıl koruyabiliriz?" Uzman Diyetisyen Gizem Görmüş, tüm bu soruların cevabını sizin için yanıtladı ve vücudunuzu sonbahara hazırlayacak doğal tarifler paylaştı.

120
Gribe ne iyi gelir, nasıl korunmalıyız? - Sayfa 2

Araştırmalar gribal bir enfeksiyonda glukozun anahtar olabileceğini bildiriyor. Bahsedilen glikoz yapay kaynaklı olmasından ziyade doğal yolla bulunan fruktoz, glikoz, galaktozdur.

220
Gribe ne iyi gelir, nasıl korunmalıyız? - Sayfa 3

En büyük savaşçı bala kıymet verin

Bal sade olarak tüketildiğinde cilt ve mukozada ince bir film tabakası oluşturur, bu tabaka cilt ve mukozayı enfeksiyonlara karşı korur. Balın bu özelliği ile ilgili yapılan araştırmalar bilimsel kanıtlarla da destekleniyor. Sadece porsiyon kontrolü için günde 1 çay kaşığını geçmeyin.

320
Gribe ne iyi gelir, nasıl korunmalıyız? - Sayfa 4

Bal ile ara öğünler hazırlayın

Mutlaka evde yaptığınız zevkli ve farklı tarifeleri tatlandırma amaçlı kullanın. Zencefil, bal, yoğurt ve C ile A vitamini zengini portakal veya elma ile parfeler hazırlayarak ya da sütlü smoothieler yaparak bir ara öğün olarak tüketebilirsiniz. 

420