18 Haz 2022 09:29 Son Güncelleme: 04 Ağu 2022 14:18

Görevliler 'Şanslı'nın konforu için doğal ortamını inceliyor

Eskişehir'deki hayvanat bahçesinde koruma altında tutulan "Şanslı" isimli Kafkas vaşağına bakan görevliler, hayvana daha konforlu yaşam sunmak amacıyla Kars'ın Sarıkamış ilçesinde eğitim alıyor. (Kaynak: AA)

Görevliler 'Şanslı'nın konforu için doğal ortamını inceliyor - Resim : 1

Ankara`daki ormanlık alanda 2 yıl önce yaralı halde bulunan 26 aylık Kafkas vaşağı "Şanslı", Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) ekiplerince Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesinde tedavi altına alındı.

Buradaki muayenede sağ arka bacağında kırık tespit edilen yavru vaşak, tedavisi sonrası sağlığına kavuştu.

110
Görevliler 'Şanslı'nın konforu için doğal ortamını inceliyor - Resim : 2

Tedavi ve bakımlarının 4,5 ay sürmesi nedeniyle doğaya dönmesinin risk oluşturacağı değerlendirilen vaşağın, Tarım ve Orman Bakanlığı yetkililerinin önerisiyle Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi`ne gönderilebileceği belirtildi.

210
Görevliler 'Şanslı'nın konforu için doğal ortamını inceliyor - Resim : 3

Bunun üzerine hayvanat bahçesi görevlileri vaşağın ihtiyaçlarının karşılanması için doğasına uygun barınak tasarladı. Bakanlık görevlileri de barınağı inceledikten sonra Eskişehir`e transferi onaylanan Şanslı, hayvanat bahçesine gönderildi

310
Görevliler 'Şanslı'nın konforu için doğal ortamını inceliyor - Resim : 4

Şanslı`nın doğal yaşamını inceleyip bilgi alıyorlar

Şanslı`ya bakan veteriner hekimler, teknik personel ve bakıcılar, hayvanın doğal ortamını aratmamak ve ona en iyi şekilde bakabilmek için Kars`ın Sarıkamış ilçesine geldi.

410