Gömüldükten sonra mezarlarından uyanan insanlar

Yanlışlıkla mezara diri diri gömülseniz ne olurdu diye hiç düşündünüz mü? Birçok korku filmine de konu olan bu durum tarihte birçok kez yaşanmıştır. İşte o olaylardan bazıları...

Gömüldükten sonra mezarlarından uyanan insanlar - Sayfa 1

Matthew Wall

İngiltere'nin Hertfordshire kontluğundaki Braughing mezarlığında gömülü olan Matthew Wall'un hikayesini belki duymuş olabilirsiniz. Hikayesi bölge halkının o kadar dikkatini çekmiş ki bununla ilgili her yılın Ekim ayında kutladıkları bir bayramları bile var: Yaşlı Adamın Günü. 1571 yılında Matthew evlilik hazırlıkları yapan genç bir adamdı ancak bir gün bir anda ateşlendi ve öldü. Yetkililer hastalığının yayılmaması için hemen gömülmesine karar verdiler.

118
Gömüldükten sonra mezarlarından uyanan insanlar - Sayfa 2

Tabutunu taşırlarken, taşıyanlardan biri yaprağın üzerine basarak kaydı ve tabutun bir köşesi düştü. Bu düşüşle birlikte insanları büyük bir sürpriz karşıladı çünkü tabutun içinden çığlık sesleri geliyordu. Anlaşıldı ki Matthew aslında komadaymış. Uyandıktan sonra ise evlendi ve 2 de çocuğu oldu. Olayların üzerinden 24 sene geçtikten sonra bu sefer gerçekten öldü. Vasiyeti üzerine her yıl 2 ekimde kilisenin çanları önce cenaze için daha sonra ise düğün çalıyor, tabutunun düştüğü yerdeki yapraklar temizleniyor.

218
Gömüldükten sonra mezarlarından uyanan insanlar - Sayfa 3

Essie Dunbar

30 yaşındaki Essie Dunbar epilepsi hastasıydı. 1915 yılında çok kötü bir atak geçirdi ve hemen doktor çağırıldı. Doktora geldiğinde ise Essie'nin öldüğünü söyledi. Kasabaya komşu bir yerde yaşayan kız kardeşi de gelebilsin diye cenazesinin bir gün sonra gömülmesine karar verdiler. Uzun bir cenaze töreni hazırladılar bütün bunlara rağmen kız kardeşi zamanında yetişemedi, geldiğinde ise Essie'ye son bir kez bakabilmek için mezarının açılmasını istedi. İsteği kabul edildi.

318
Gömüldükten sonra mezarlarından uyanan insanlar - Sayfa 4

Mezar açıldığında ise orada bulunan herkes küçük bir şok yaşadı çünkü Essie mezarından kalkmıştı ve kız kardeşine gülümsüyordu. O panikle açılan mezara düşenler, kolunu bacağını kıranlar, Essie'nin hayaleti geldiğine inanıp bayılanlar oldu. Essie 47 yıl daha yaşadı ancak yaşananlardan sonra halk ona karşı olan korkularını yenemedi. Bazıları zombi olduğuna bazıları ise öbür taraftan dönüp geldiğine inanıyorlardı.

418