Gizemli Mağara profesyonel mağaracıları bekliyor

Kastamonu'nun Devrekani ilçesinde bulunan Gizemli Mağara, sarkıt ve dikitlerle ziyaretçilerine görsel şölen sunuyor. İlçeye 19 kilometre uzaklıkta Alçılar köyünün ormanlık alanı içinde yer alan mağaraya ulaşmak için köyden yaklaşık 2 saat yürüyüş yapmak gerekiyor. Girişin hemen ardından kayaların altından sürünerek geçilen mağara, ziyaretçilerini devasa sarkıt ve dikitlerle karşılıyor.

Gizemli Mağara profesyonel mağaracıları bekliyor - Sayfa 1

Kastamonu'nun Devrekani ilçesinde bulunan Gizemli Mağara, sarkıt ve dikitlerle ziyaretçilerine görsel şölen sunuyor.

117
Gizemli Mağara profesyonel mağaracıları bekliyor - Sayfa 2

İlçeye 19 kilometre uzaklıkta Alçılar köyünün ormanlık alanı içinde yer alan mağaraya ulaşmak için köyden yaklaşık 2 saat yürüyüş yapmak gerekiyor.

217
Gizemli Mağara profesyonel mağaracıları bekliyor - Sayfa 3

Girişin hemen ardından kayaların altından sürünerek geçilen mağara, ziyaretçilerini devasa sarkıt ve dikitlerle karşılıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca Türkiye'deki 60 mağarada jeolojik ve ekolojik özelliklerinin tespiti için yürütülen çalışmaya dahil edilen mağarada, Mağara Araştırma Derneği üyeleri ile akademisyenlerden oluşan ekip çalışma yaptı. 

317
Gizemli Mağara profesyonel mağaracıları bekliyor - Sayfa 4

Mağaranın ilk girişinden sonra dar bir geçitten geçilmesi gerektiğini anlatan Gezer, "Buradan geçince mağaranın içindeki oluşumlar başlıyor. Mağara oluşumunu tamamlamış ve bozulma evresine geçmiş. Onun için sütunların rengi oldukça karanlık, siyah renge bürünmüş. Oluşum olarak çok zengin bir mağara. Yaklaşık 250-300 metre uzunluğunda." diye konuştu.

417