"Fiber yaygınlaşmazsa 5G'den iyi sonuç alamayız"

Bu teknolojiler bir halka gibi birbirine bağlı şekilde gelişiyor.

"Fiber yaygınlaşmazsa 5G'den iyi sonuç alamayız" - Sayfa 1

Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, iyi bir 5G şebekesini oluşturmak için fiber altyapısının tamamlanması gerektiğini belirterek, "Fiberi yeterince yaygınlaştıramazsak 5G'ye geçsek bile iyi bir sonuç elde edemeyebiliriz. Bu teknolojiler bir halka gibi birbirine bağlı şekilde gelişiyor. Bu halkalardan birisi çok zayıf kalırsa, bu sistem düzgün çalışmaz." dedi.

110
"Fiber yaygınlaşmazsa 5G'den iyi sonuç alamayız" - Sayfa 2

Erkan, Turkcell'in bu yıl 25. yıl dönümünü kutladıklarını anımsatarak, ilk çeyreğe iyi başladıklarını, gelirlerinin yüzde 19,2 artarak 5,7 milyar liraya ulaştığını söyledi. Erkan, ilk çeyrekte elde ettikleri 1,2 milyar liralık net karın 770 milyon lirasının Fintur Holdings BV'nin satışından kaynaklandığına işaret ederek, "Finansal yönetim ekibimiz çok başarılı işler ortaya koydu. Kurdan çok az etkileniyoruz. Hedge ve uzun dönemli borçlanma stratejileri ile kur hareketlerini minimum hasarla atlatıyoruz." diye konuştu.

210
"Fiber yaygınlaşmazsa 5G'den iyi sonuç alamayız" - Sayfa 3

Müşterilerinin yüzde 55'inin faturalı olduğunu anlatan Erkan, şunları kaydetti: "Müşteri başına gelirlerimiz sabit tarafta yüzde 12,3, mobil tarafta 14 seviyelerinde büyüyor. Bizim analistlere ve pazara da 'yüzde 16-18 arası büyürüz' diyorduk ama bu oranları yüzde 17-19 seviyesine çıkardık. Uluslararası operasyonlarımız da geçen yıla göre yüzde 52 büyüdü. Orada da kurdan şöyle bir avantaj oluştu; yerel para birimi cinsinde bu ülkeler avro ve dolara karşı değer kazandı. Orada FAVÖK yüzde 108 büyüyor. Yüzde 45-46'lara geldi FAVÖK marjı." Erkan, Turkcell'in 25 yılda 50 milyar liralık yatırım yaptığını, gelecek 3 yılda ise yatırımlar için yaklaşık 16 milyar lira daha kaynak ayırmayı planladıklarını bildirdi.

310
"Fiber yaygınlaşmazsa 5G'den iyi sonuç alamayız" - Sayfa 4

"Kapasite ihtiyacı dramatik olarak artıyor"

410