FETÖ'nün darbecileri hakim karşısında! İlk duruşmaları..

15 Temmuz darbe girişiminde FETÖ şüphelisi 29 polis bugün hakim karşısına çıkıyor. Siliviri'deki duruşma öncesi polis geniş güvenlik önlemleri alarak barikatlar oluşturdu ancak tutuklu isimlere desteğe aileleri dahi gelmedi!

FETÖ'nün darbecileri hakim karşısında! İlk duruşmaları.. - Sayfa 1

İstanbul'da 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin ilk dava, aralarında polis helikopteri pilotlarının da bulunduğu 25'i tutuklu, 29 polise açıldı. İstanbul Cumhuriyet Savcısı Evliya Çalışkan 59 sayfadan oluşan bir iddianame düzenleyerek, 21 polis hakkında "Darbeye teşebbüs" suçundan 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep etti. 8 polisin ise, "Terör örgütüne üye olmak" suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmasını istedi. İddianame, İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Mahkeme, duruşmaların Silivri'de görülmesine karar verdi. İlk duruşma bu sabah başladı.

14
FETÖ'nün darbecileri hakim karşısında! İlk duruşmaları.. - Sayfa 2

Duruşmaya, biri başka suçtan olmak üzere 25'i tutuklu 29 sanık ile avukatları ve 15 Temmuz Derneği avukatları katıldı. Mahkeme Başkanı Fikret Demir, ilk iki gün sanıkların savunmalarını alacağını, üçüncü gün tanıkların dinlenileceğini, dördüncü gün ise taleplerin alınacağını söyledi. Duruşmaya saat 13.00'te 1 saat öğle arası verileceğini belirten Demir, duruşmanın sesli ve görüntülü kayıt altına alınacağını ve 110 dakikada bir CD kaydı dolduğu için kısa süreli aralar verileceğini ifade etti. Duruşma salonunun bulunduğu binaya, İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesince alınan karar gereğince 20 ulusal, 5 yabancı basın olmak üzere, her kurumdan 1 kişi alındı. 15 Temmuz Derneği Genel Sekreteri Orhan Çağrı Bekar da duruşma salonu önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, yargılama sonunda FETÖ mensubu sanıkların en ağır cezayı almasını beklediklerini ifade ederek, hainlerin ihanetlerinin bedelini hukuk önünde en ağır şekilde aldıklarına şahitlik etmek amacıyla Silivri'ye geldiklerini söyledi.

24
FETÖ'nün darbecileri hakim karşısında! İlk duruşmaları.. - Sayfa 3

CANLI YAYIN ARAÇLARI KURULDU Davaları yakından takip edeceklerini dile getiren Bekar, şehit aileleri ve gaziler için müdahillik talebinde bulunacaklarını kaydetti. Yerleşkedeki büfelerin bulunduğu alanda döviz açmak isteyen bazı 15 Temmuz Derneği üyelerini jandarma ekipleri, bu alanda herhangi bir gösteriye izin verilmeyeceğini belirterek, ikna etti. Dernek üyeleri de karara saygı duyduklarını ifade ederek, dövizleri kaldırdı. Bu arada FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin İstanbul'da yapılacak ilk duruşmaya basın mensupları yoğun ilgi gösterirken, duruşma salonu önüne çok sayıda canlı yayın aracı kuruldu. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcısı Evliya Çalışkan'ın hazırladığı 59 sayfalık iddianamede, çeşitli rütbelerde ve birimlerde görevli 29 sanı polis yer alırken, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi anlatılıyor. Darbe teşebbüsünü durdurmak için başta Cumhurbaşkanı ve Başbakan olmak üzere üst düzey devlet yetkililerinin, FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne direnilmesi ve karşı konulması şeklindeki çağrı yaptığı belirtilen iddianamede, bu çağrılara ve tüm ilgili amirlerin talimatlarına rağmen, sanık polislerin ya göreve gelmedikleri ya da darbe girişimine direnen arkadaşlarını ve vatandaşları vazgeçirmeye çalıştıkları ifade ediliyor.

34
FETÖ'nün darbecileri hakim karşısında! İlk duruşmaları.. - Sayfa 4

İDDİANAMEDEN... Cumhuriyet savcısı Evliya Çalışkan hazırladığı iddianamede, söz konusu polislerin ya göreve gelmedikleri ya da darbeye direnen arkadaşlarını ve vatandaşları vazgeçirmeye çalıştıklarını iddia etmişti. Evliya Çalışkan şüpheli polisler hakkında hazırladığı iddianamede şu ifadelere yer vermişti: "Doğru zamanda, doğru yerde bulunan tek bir kişinin, yerinde söylenen cesur bir sözün ve yerinde kullanılan tek bir kurşunun ülkenin kaderini çizdiği, kadınların kucaklarında çocuklarıyla kendilerini, tanklara, bombalara siper ettiği, erkeklerin kendini tankların önüne attığı, terör örgütüne kahramanlık ve direniş dersi verdiği bir ortamda, Emniyet Teşkilatına mensup bir kısım personel, çeşitli bahanelerle görev yerine gelmeyerek terör örgütüne direnmemiş, direnen vatandaş ve kolluk görevlilerinin şevk ve cesaretini kırmak için eylemlerde bulunmuşlardır." "PİLOTLAR EMİRLERE UYMADI... HELİKOPTERİ KALDIRMADI" İddianamede, Emniyet Genel Müdürlüğü'nde kadrolu pilotlar Tolga G., ve Ender K., ile sözleşmeli pilot Mehmet Barış A.'nın darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı korumak için görevlendirilen özel harekat timini Huber Köşkü'ne götürmek için verilen emirleri uygulamadıkları, helikopteri kaldırmak için darbe girişiminin sürdüğü esnada yazılı emir istedikleri belirtilmişti. İddianamede, polislerin bu tavırlarıyla, "Yasal kamu hiyerarşisini değil, adeta silahlı terör örgütünün emirlerini esas alacaklarını ortaya koymuşlardır" ifadelerine yer verildi. "KAMUFLAJLARI HAZIRLAYIN, YARIN ASKER OLUYORUZ" İddianamede, İshak E., isimli bir polis memurunun da WhatsApp grubundan asker fotoğrafı paylaşarak "Bunların anlamını biliyor musunuz, kamuflajları hazırlayın, yarın asker oluyoruz" şeklinde mesaj attığı, bazı polislerin de darbeye direnen vatandaşlardan evlerine gitmelerini istedikleri belirtilmişti.

44