Fazla mesai ücreti nasıl hesaplanır?

İşçilerin haftada 45 saatin üzerinde çalışması ‘fazla çalışma’ya giriyor. Fazla çalışmada işçi talep ederse ücret yerine serbest zaman kullanma hakkı da var. Peki fazla mesai ücreti nasıl hesaplanır?

Fazla mesai ücreti nasıl hesaplanır? - Sayfa 1

Milliyet'ten Cem Kılıç'ın haberine göre bazı çalışma süreleri hukuka aykırı olduğu için, haftalık çalışma süresinin aşılıp aşılmadığına bakılmaksızın doğrudan fazla çalışma süresi olarak değerlendirilir.

116
Fazla mesai ücreti nasıl hesaplanır? - Sayfa 2

Örneğin, günde 11 saati aşan çalışma süreleri, hafta tatilindeki çalışmalar, istisnalar dışında gece 7.5 saati aşan çalışmalar doğrudan fazla çalışma sayılır.

216
Fazla mesai ücreti nasıl hesaplanır? - Sayfa 3

Fazla çalışmanın karşılığı her 1 saat fazla çalışma için 1.5 saat ücrettir. Kural olarak fazla çalışmaya karşılık ücret ödenmesi zorunludur. Bununla birlikte işçinin talep etmesi halinde fazla çalışmaya karşılık ücret yerine serbest zaman kullanma hakkı da bulunmaktadır.

316
Fazla mesai ücreti nasıl hesaplanır? - Sayfa 4

Her çalışma ayrı değerlendirilmeli

Bütün primli veya yevmiyeli ücret ödeme sistemlerinde aynı kabulden hareket etmek ve sadece yüzde ellilik kısmın ödenmesi gerektiğine karar vermek bizi yanlış sonuçlara götürecektir.

416