17 °c

EYT sorununa çözüm bulunuyor mu?

EYT sorununa çözüm bulunuyor mu?

Milyonlarca çalışan yıllardır emeklilikte yaşa takılanların (EYT) sorununun Meclis'te görüşülmesini bekliyor. Meclis'te 302 koltuğa sahip dört parti EYT sorununu çözmek için ortak noktada buluştu gözler 1 Ekim'de açılacak olan Meclis'e döndü. Peki ama EYT sorunu ortadan kalkıyor mu? EYT'ye takılanlar ne zaman emekli olabilecek? İşte EYT ile ilgili son dakika gelişmeleri...

115
EYT sorununa çözüm bulunuyor mu?

Milyonlarca çalışanın beklediği emeklilikte yaş probleminin (EYT) ortadan kaldırılması muhalefet partilerinin ortak gündem konusu oldu. Habertürk'ün haberine göre 8 Eylül 1999 tarihinden önce kadın 20 yıl sigortalılık; erkek 25 yıl sigortalılık ve 5000 gün prim koşulunu yerine getirerek emekli olabiliyordu. 8 Eylül 1999 tarihinde 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu ile emeklilik yaşı artırıldı. Emeklilik yaşı, kademeli olarak kadınlarda 58, erkeklerde 60'a çıkartıldı.

215
EYT sorununa çözüm bulunuyor mu?

2008 yılında yapılan ikinci değişiklikle de emeklilik yaşı kadın ve erkeklerde 2048 yılında 65'e çıkacak şekilde tekrar yükseltildi. Emekliliğe hazırlanan pek çok kişi bir gün farkla 2-3 yıl daha beklemek zorunda kaldı. Yasa değişikliğinin yapıldığı ilk yıllarda, kademeli yaş artışı konusunda toplumda bir konsensüs vardı. Doğrudan etkilenenlerin sesi cılız çıkıyordu.

315
EYT sorununa çözüm bulunuyor mu?

Zamanla prim gününü dolduranların sayısı arttıkça yaşı bekleyenlerin sesleri daha gür çıkmaya başladı. Önceki yasama dönemlerinde bazı muhalefet milletvekilleri münferit olarak yasa teklifleri verdi. Ancak, ilk defa muhalefet partileri, konuyu yeni yasama döneminin hemen başında gündeme getirdi.

415

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
istiklal.com.tr bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.