Eskişehir’de korkutan artış: vakalar 47 günde 12 kat arttı

Sağlık Bakanlığı’nın 14 Şubat’ta ilk kez paylaştığı “illere göre haftalık vaka sayısı” risk haritasında 100 binde 30,99 olarak açıklanan Eskişehir’de vakalar, aradan geçen 47 günde yaklaşık 12 katına çıkarak 358,90’a yükseldi. Filyasyon ekiplerince yapılan incelemede son dönem vaka artışlarının; bir araya gelinerek gün ve doğum günü gibi etkinler yapılması ile komşuluk ziyaretlerinden kaynaklandığı tespit edildi.

Eskişehir’de korkutan artış: vakalar 47 günde 12 kat arttı - Sayfa 1

Sağlık Bakanlığı 14 Şubat verilerine göre "illere göre haftalık vaka sayısı" risk haritasında vaka oranı 30,99 olan Eskişehir’de, aradan geçen 47 günde vaka sayısı yaklaşık 12 kat artarak 358,90’a çıktı. Vakalardaki artış Sağlık Bakanlığı`nın Hayat Eve Sığar uygulamasındaki risk haritasına da yansıdı.

19
Eskişehir’de korkutan artış: vakalar 47 günde 12 kat arttı - Sayfa 2

Eskişehir bir ayda "mavi"den "kırmızı"ya döndü

Kentin tamamının "düşük risk" anlamına gelen "mavi" renkle gösterildiği harita, son bir ayda artan vaka sayısının ardından yeniden kırmızıya boyandı.

29
Eskişehir’de korkutan artış: vakalar 47 günde 12 kat arttı - Sayfa 3

Banklara güvenlik şeridi çekildi

Eskişehir İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, artan koronavirüs vakalarının ardından Hamamyolu Caddesi’nde, özellikle 65 yaş ve üstü kişilerin yoğun olarak bir araya geldiği 500 metre uzunluğundaki alanda sokaktaki oturma gruplarının çevresi güvenlik şeritleri çekilerek kullanıma kapattı. Ayrıca trafiğe kapalı olan İsmet İnönü ve İki Eylül caddelerine giriş çıkışlar kısıtlanarak kontrollü olarak yapılmaya başlandı.

39
Eskişehir’de korkutan artış: vakalar 47 günde 12 kat arttı - Sayfa 4

Filyasyon ekibi araştırdı

Eskişehir Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı filyasyon ekiplerince inceleme yapıldı. İnsanların özellikle gün ya da doğum günü gibi etkinliklerle bir araya geldiği belirlenirken, toplanılan evlerde virüs kaparak okula giden öğrencilerin de vaka artışına neden olduğu anlaşıldı.

49