Erdoğan'dan ödül alan yorgan ustası, mesleğini yaşatmak istiyor

"Yaşayan İnsan Hazineleri Ulusal Envanteri"ne kaydedilen ve ödülünü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın elinden alan yorgan dikim ve desen ustası Nahya Güzelyurt, unutulmaya yüz tutmuş mesleğinin inceliklerini gelecek nesillere aktarmak istiyor. (Kaynak: AA)

Erdoğan'dan ödül alan yorgan ustası, mesleğini yaşatmak istiyor - Sayfa 1

Henüz 15 yaşında teyzesinden gördüğü yorgan dokumacılığına merak saran 58 yaşındaki Nahya Güzelyurt, araştırma yapmaya ve yorgan işleme desenleri çizmeye başladı. Kısa süre sonra yorgan kalıpları tasarlamayı başaran Güzelyurt, meslek lisesinde öğrenciyken bir yandan kurslara katıldı.

116
Erdoğan'dan ödül alan yorgan ustası, mesleğini yaşatmak istiyor - Sayfa 2

Yorganları çevresindekiler tarafından çok beğenilen Güzelyurt, bir süre sonra da usta öğreticilik yapmaya başladı.

216
Erdoğan'dan ödül alan yorgan ustası, mesleğini yaşatmak istiyor - Sayfa 3

Mesleğini Defne ilçesi Samankaya Mahallesi`ndeki evinin bir odasında sürdüren Nahya Güzelyurt`a, kız kardeşi Atra Güzelyurt da destek veriyor.

316
Erdoğan'dan ödül alan yorgan ustası, mesleğini yaşatmak istiyor - Sayfa 4

Ankara`da Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi`nde 11 Ocak`ta düzenlenen "Yaşayan İnsan Hazineleri Geleceğe Aktarılan Mirasın Temsilcileri Ödül Töreni"nde Cumhurbaşkanı Erdoğan`ın elinden ödül alan Güzelyurt`un çizdiği işleme motifleri ve desenlerle süslediği yorganlar, özgünlüğüyle Türkiye genelinde ilgi görüyor.

416