Endülüs'te bir zarafet: El Hamra

Endülüs medeniyetinin bilim ve sanat birikimiyle inşa ettiği, İslam mimarisinin bugüne ulaşan en önemli eserleri arasında yer alan İspanya'daki El Hamra Sarayı, ilk günkü zarafetiyle her yıl milyonlarca turisti ağırlıyor. (Kaynak: AA)

Endülüs'te bir zarafet: El Hamra - Sayfa 1

Orta Çağ`da kurulan Ben-i Ahmer Devleti`nin başkenti Gırnata`da (Granada) 13. yüzyılın ortalarında inşasına başlanılan, zaman içinde eklentilerin tamamlanmasıyla 142 bin metrekare üzerine kurulan görkemli yapıya dönüşen saray, bulunduğu çevreye uyumu, grift yapısı, süslüme tarzı, bahçeleri ve bütünleştiği yapılarla uyumunu yüzeyinde yansıtarak gösteren havuzları ile ziyaretçilerin ufkunu açıyor.

119
Endülüs'te bir zarafet: El Hamra - Sayfa 2

Ziyaretçilerinin "masal dünyasından bir saray" yakıştırması yaptığı, her detayı itinayla hesaplanan El Hamra, taş ve tahta işleme, mozaik ve çini başta olmak üzere birçok el sanatı motifini içinde barındırıyor.

219
Endülüs'te bir zarafet: El Hamra - Sayfa 3

Uzun yıllar kaderine terk edilmesine rağmen Endülüs mimarisinin özgün motiflerinden oluşan eşsiz zarafetini koruyan yapı, hakim bulunduğu tepede yaklaşık 8 asırdır dimdik ayakta durarak İslam mimarisinin en önemli hazineleri arasında yer alıyor.

319
Endülüs'te bir zarafet: El Hamra - Sayfa 4

DÜNYANIN 7 HARİKASINDAN BİRİ

Dünyanın 7 harikasından birisi olarak da nitelendiriliyor.

419