Edirne'de gören dehşete düştü!

Edirne'de gölet kurudu binlerce balık telef oldu!

Edirne'de gören dehşete düştü! - Sayfa 1

Edirne'nin Uzunköprü İlçesine bağlı Beykonak Köyünde tarımsal sulama için kullanılan gölet aşırı sıcaklar ve çevresel etkenler nedeniyle kuruyup bataklığa döndü. Göletteki binlerce balık ise telef oldu.

15
Edirne'de gören dehşete düştü! - Sayfa 2

Uzunköprü İlçesine bağlı Beykonak Köyünde 1985 yılında köy ve çevresindeki tarımsal arazilerin sulanması için yapılan 1 milyon metreküp su kapasiteli gölette, aşırı sıcakların ardından suları çekilerek bataklığa döndü. Göletteki binlerce balık ise su yüzünde telef oldu.

25
Edirne'de gören dehşete düştü! - Sayfa 3

Son günlerdeki yağışlarla yeniden su tutmaya başlayan göletteki balık ölümleri çevredeki köylüleri de tedirgin etti. İl Genel Meclis Üyesi Nedret Akbulut, kuraklık ve taban suyunun çekilmesine bağlı olarak göletin kuruduğunu ifade ederek, Göletimiz tarımsal arazilerin sulanması için kullanılıyordu.

35
Edirne'de gören dehşete düştü! - Sayfa 4

Yaz aylarında aşırı sıcaklar ve kuraklığın ardından bu hale geldi. "Gölet kuruyunca içindeki binlerce balık da telef oldu. Kış aylarında yağmurlu olursa gölet yeniden su tutar ve diğer balıklar telef olmadan kurtulur inşallah. Yoksa hem sulu tarım yapılması zor olacak hem de balıklar tamamen telef olacak" dedi.

45