Dutun pekmeze dönüşen tatlı yolculuğu başladı

Dutun pekmeze dönüşen tatlı yolculuğu başladı. Bingöl'de yılda yaklaşık 100 ton üretimi yapılan dut pekmezi için, yöre halkı imece usulüyle hazırladıkları doğal üründen ekonomik kazanç elde ediyor.

Dutun pekmeze dönüşen tatlı yolculuğu başladı - Sayfa 1

Bingöl’de pekmez deposu olarak bilinen 33 köyün yer aldığı Servi bölgesinde yetiştirilen dut ağaçlarından toplanan dutlarla yılda 100 ton pekmez üretimi yapılıyor. Yöre halkının imece usulüyle yapımına başladığı dutun pekmeze dönüşen yolculuğu bölgeye ciddi bir ekonomik gelir sağlıyor.

18
Dutun pekmeze dönüşen tatlı yolculuğu başladı - Sayfa 2

Genç ilçesine bağlı Servi köyü Oluklu mezrasında yetiştirilen dutlardan besin değeri yüksek pekmez yapımına başlandı. Dutun olgunlaşmasıyla, sabahın erken saatlerinde bahçelere giden çocuk, genç, kadın ve erkekler, pekmez üretimi için yoğun mesai harcıyor.

28
Dutun pekmeze dönüşen tatlı yolculuğu başladı - Sayfa 3

Öncelikle ağaçlardan silkelenen dutların yere düşmemesi için geniş bezler açılarak toplanıyor. Toplanan dutlar özenle ayıklanıp yıkandıktan sonra pekmeze dönüştürülmek üzere dev kazanlara konularak, odun ateşinde saatlerce kaynatılıyor.

38
Dutun pekmeze dönüşen tatlı yolculuğu başladı - Sayfa 4

Doğal ortamda yetiştirilen dutların kaynatılmasıyla, hiçbir katkı maddesi kullanılmadan hazırlanan geleneksel lezzet pekmez daha sonra tepsilerde soğumaya bırakılıyor. Özellikle kış aylarında kahvaltı sofralarını süsleyen besleyici pekmez yapımı için köyde günler süren yorucu ama ekonomik bir kazanç için yoğun bir çalışma gerçekleştiriliyor.

48