Dünyanın en tehlikelisi Türkiye'de! 132 yılda yapıldı

Dünyanın en tehlikeli yolları arasında yer alan Erzincan'ın Kemaliye ilçesinde bulunan ve 132 yılda yapılan Taş Yolu doğal güzelliği ve zorlu parkuruyla yurt içinden ve dışından çok sayıda turistin uğrak yeri oldu. Büyük bir kısmı Karanlık Kanyon'dan geçen yol adeta zorlu parkuru ve keskin virajları ile adrenalin tutkunlarının gözdesi oldu. İşte Taş Yolu'ndan benzersiz kareler...

Dünyanın en tehlikelisi Türkiye'de! 132 yılda yapıldı - Sayfa 1

Kemaliye ilçesini Sivas'ın Divriği ilçesi üzerinden İç Anadolu'ya bağlamak amacıyla 1870'te inşasına başlanan Taş Yolu, Karanlık Kanyon'un geçit vermeyen kayalıklarını ilkel aletlerle oyan ve adeta iğneyle kuyu kazan yöre halkı tarafından 132 yıllık çalışma sonucu devletin de verdiği destekle 2002'de tamamlandı.


122
Dünyanın en tehlikelisi Türkiye'de! 132 yılda yapıldı - Sayfa 2

Önceleri dar olduğu için sadece yürüyerek geçilebilen Taş Yolu, zamanla araç geçişi için genişletilerek Kemaliye'yi Divriği'ye ve buradan da İç Anadolu'ya bağladı.


222
Dünyanın en tehlikelisi Türkiye'de! 132 yılda yapıldı - Sayfa 3

Alternatif yolların açılmasıyla şimdilerde turizm amaçlı kullanılan Taş Yolu, doğal güzelliği ve zorlu parkuruyla yurt içinden ve dışından çok sayıda turistin uğrak yeri oldu.


322
Dünyanın en tehlikelisi Türkiye'de! 132 yılda yapıldı - Sayfa 4

Dünyanın sayılı kanyonları arasında kabul edilen Karanlık Kanyon boyunca devam eden 10 kilometre uzunluğundaki yol, içinde barındırdığı irili ufaklı 45 tünel, çok sayıda keskin viraj ve uçurumlarıyla her mevsim macera tutkunlarının ilgisini çekiyor.


422