Dünyanın en küçük ülkesi Vatikan

Vatikan, dünyanın yüzölçümü olarak en küçük ülkesi olmakla birlikte yüzlerce milyon insan tarafından kutsal kabul edilen, sahip olduğu tarihi ve kültürel mirasıyla dikkat çekiyor. İtalya'nın başkenti Roma'nın sınırları içerisinde yer alan Vatikan devleti, kendi muhafızları, kurumlarıyla başlı başına bir devlet olma özelliği taşıyor. Katolik inancına sahip insanlar için kutsal bir merkez konumunda olan Vatikan, aynı zamanda Papa'nın da daimi ikametgâhıdır. Her yıl milyonlarca ziyaretçiyi ağır...

Dünyanın en küçük ülkesi Vatikan - Sayfa 1

Vatikan ya da resmi adıyla Stato della Citta del Vaticano yani Vatikan Şehir Devleti, yüzölçümü ve nüfus bakımından dünyanın en küçük ülkesi olma özelliğini taşır. Ancak buna rağmen Vatikan, taşıdığı tarihi önemi nedeniyle dünyanın ilgi odağı konumundadır. Kıyafetlerini Michelangelo'nun tasarladığı öne sürülen İsviçreli muhafızlar tarafından korunan Vatikan, geçmişte şimdikinden çok daha büyük bir güce ve öneme sahipti

121
Dünyanın en küçük ülkesi Vatikan - Sayfa 2

Hıristiyanlığın Katolik mezhebinin kutsal merkezi olan Vatikan, sahip olduğu sanat eserleri ve arşiviyle de dikkat çekmekte. Dünyanın en küçük ülkesi Vatikan'a dini merkez olmasının yanı sıra sahip olduğu kültürel zenginlik nedeniyle de her yıl milyonlarca ziyaretçi gelmektedir.

221
Dünyanın en küçük ülkesi Vatikan - Sayfa 3

Vatikan İtalya'nın başkenti Roma sınırları içinde Tiber Nehri'nin sol yakasında yer alır. İtalya sınırları içinde San Marino ile birlikte yer alan iki ülkeden biri olan Vatikan, aynı zamanda dünyanın en küçük yüzölçümüne sahip devletidir. 0.44 kilometrekarelik bir büyüklüğe sahip olan Vatikan'da Aziz Petrus Bazilikası, Vatikan Müzesi ve Papalık görevlilerine ait konutlar bulunur.

321
Dünyanın en küçük ülkesi Vatikan - Sayfa 4

Vatikan'a gitmek için vizeye ihtiyaç duyulmasa da tek ulaşım seçeneğinin İtalya olması nedeniyle Schengen vizesiz giriş yapmak mümkün değil. Dolayısıyla Vatikan'ı ziyaret etmek isteyenlerin Schengen vizesi alması gerekmekte. Türkiye Cumhuriyeti'nin Vatikan Büyükelçiliği de bulunmaktadır.

421