Dünyada sınırlı sayıda ülkede üretiliyor, Milli 'Delü' görücüye çıktı

Türk savunma sanayisi bünyesinde kamikaze insansız kara aracı geliştirildi.

Dünyada sınırlı sayıda ülkede üretiliyor, Milli 'Delü' görücüye çıktı - Sayfa 1

Türk savunma sanayisi bünyesinde kamikaze insansız kara aracı geliştirildi. Osmanlı döneminde ön saflarda savaşarak orduya kılavuzluk eden, cesaret ve korkusuzluklarıyla bilinen Deli Birliği'nden esinlenerek 'Delü' ismi verilen araç, 3 kilometreden kontrol edilebilecek, kesintisiz 8 saat çalışacak. Yerli dizel motor kullanılan insansız kara aracı Demirhan ise 'Türkiye'nin en büyük silahlı insansız kara aracı' olma iddiasıyla geliştiriliyor.

119
Dünyada sınırlı sayıda ülkede üretiliyor, Milli 'Delü' görücüye çıktı - Sayfa 2

İnsansız sistemler ve yazılım alanlarında faaliyet gösteren OGUZKAGAN Savunma Teknolojileri AŞ, silahlı kuvvetlerin kullanımına sunulmak üzere insansız kara sistemlerine yönelik çalışmalar yürütüyor.

219
Dünyada sınırlı sayıda ülkede üretiliyor, Milli 'Delü' görücüye çıktı - Sayfa 3

Bu çalışmalar sonunda ağır sınıf silahlı insansız kara aracı Karahan, orta sınıf silahlı insansız kara aracı Demirhan, insansız keşif ve gözetleme aracı Alpan ve kamikaze insansız kara aracı Delü konseptleri ortaya konuldu.

319
Dünyada sınırlı sayıda ülkede üretiliyor, Milli 'Delü' görücüye çıktı - Sayfa 4

OGUZKAGAN Savunma Teknolojileri AŞ Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Ahmet Coşkun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, insansız kara araçlarına yönelik çalışmalarla asker kaybının, şehitlerin önüne geçmeyi amaçladıklarını söyledi.

419