10 °c

Dünyada gerçekleşen 25 tuhaf doğa olayı

Dünyada gerçekleşen 25 tuhaf doğa olayı

Doğanın tuhaf olduğunu duymuşsunuzdur, ama aslında daha ne kadar tuhaf olabileceğini fark edememiş olabilirsiniz. Hiç bitmeyen bir fırtınadan, hayvanları öldürüp mumyalayan bir göle, dünyada gerçekten var olan 25 tuhaf doğa olayına bakalım.

1. Yalancı Güneşler
Sahte güneşler ya da hayalet güneşler olarak da bilinen yalancı güneşler, genelde bir ışık halkasıyla birlikte Güneş’in iki yanında bir çift parlak noktanın görüldüğü atmosferik bir doğa olayıdır. Bu güneşler, ışığın sirüs bulutlarındaki tabaka halindeki buz kristallerinden kırılmasıyla ya da çok soğuk havada oluşur.

125
Dünyada gerçekleşen 25 tuhaf doğa olayı

Siyah Güneş
Göçten söz etmişken, kuş krallığında da bazı etkileyici göçleri görmek mümkündür. Her mart ayında, örneğin, bir milyondan fazla sığırcık, 20 cm uzunluğa ulaşan orta boylu ötücü kuşlar Danimarka’da Jutland’ın güneybatısında, Nisan ortası göçü için toplanırlar. Sürüler hareket etmeye başladığında yerel olarak ‘sort sol’ adıyla bilinen ‘Siyah Güneş’ anlamına gelen doğa olayını oluştururlar.

225
Dünyada gerçekleşen 25 tuhaf doğa olayı

Dev Kristaller
Meksika’da Naica şehrinde Kristaller Mağarası yakın zamanda, 2000 yılında keşfedilmiştir ama o zamandan beri tüm dünyadaki mağarabilimcilerin ve jeologların ilgisini çekmektedir. Mağarada 12 metre boya ulaşabilen dev selenit kristaller bulunur. Mağara içinde 58 dereceye kadar ulaşan hava sıcaklığı dolayısıyla hala kısmen keşfedilmemiştir, ama kristallerin 500 bin yıldan fazla sürede oluştuğu tahmin edilmektedir.

325
Dünyada gerçekleşen 25 tuhaf doğa olayı

Örümcek Ağı Battaniyeleri
Oldukça geniş bir alana yayılan örümcek ağı fotoğrafları görmüş olabilirsiniz, ancak birkaç yıl önce Avustralya Wagga Wagga’da meydana gelen gerçekten çok büyük ve emsalsiz bir doğa olayıdır. Büyük sellerin sonucu olarak, örümcekler (insanlar gibi) evlerinden çıkmak zorunda kalmışlardır ancak örümcekler deneyimli biyologları bile şaşırtacak şekilde tepki vermişlerdir. Yüzbinlerce örümcek ağını birleştirerek onları boğulmaktan kurtaran devasa bir ‘platform’ yapmışlardır.

425

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
istiklal.com.tr bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.