Dünyada eşine ender rastlanan bir yer! Elazığ'da keşfedildi...

Elazığ’da Keban ve Karakaya Barajı’nın bağlantısında bu yaz keşfedilen ve turizme kazandırılması için çalışmalar yürütülen Saklıkapı ve Kara Leylek kanyonlarına tekne ile ilk kapsamlı ziyaret gerçekleştirildi.

Dünyada eşine ender rastlanan bir yer! Elazığ'da keşfedildi... - Sayfa 1

Keban ile Baskil ilçesi arasında Karakaya ile Keban Barajı'nın bağlantı kolu olan bölgede bu yıl yöre sakinlerinin Vali Çetin Oktay Kaldırım'a aktarmasıyla iki kanyon keşfedildi. Vali

120
Dünyada eşine ender rastlanan bir yer! Elazığ'da keşfedildi... - Sayfa 2

"DÜNYANIN TARİH OLARAK EN ESKİ KANYONLARINDAN"

Saklıkapı Kanyonu'nun suların akmasıyla oluştuğunu ifade eden Vali Kaldırım, “Bizim araştırmalarımıza göre 9 bin yıl geriye giden bir formasyonu var. İlerilerde mağaralar var, insanlar yaşamış hem kültür hem de doğal güzellikler var. Yeni keşfettiğimiz dünyanın en yeni kanyonu ama tarihi olarak da en eski kanyonlarından birisidir.

220
Dünyada eşine ender rastlanan bir yer! Elazığ'da keşfedildi... - Sayfa 3

Turlar başlattık, bugün de bölgemizden ve Türkiye’nin değişik yerlerinden gelen gazetecilerle ilk turumuzu yapıyoruz. Buranın doğa turizmi açısından çok iyi bir destinasyon olacağını düşünüyorum” dedi.

320
Dünyada eşine ender rastlanan bir yer! Elazığ'da keşfedildi... - Sayfa 4

"DÜNYADA EŞİNE ENDER RASTLANAN BİR YER"

Kaldırım, “Önce Saklıkapı Kanyonu'nu görmüş olduk. Orası milyonlarca yılda oluşmuş, doğa formasyonu çok farklı olan ve hiçbir kanyona benzemeyen dar ve ilginç bir yer. Oradan da Kara Leylek ismini koyduğumuz kanyona geldik

420