Dünya üzerindeki en tehlikeli barajlar (KORKUNÇ)

Barajlar uzun yıllardır hidroelektrik enerjisi üretmek için kullanıyorlar. Teknolojik gelişmeler sayesinde zamanla devasa boyuttaki barajların inşasına başlanmış. Geçmişten bugüne inşa edilen en büyük ve en tehlikeli barajlardan bahsedeceğiz.

Dünya üzerindeki en tehlikeli barajlar (KORKUNÇ) - Sayfa 1

Üç Boğaz Barajı:

Çin'in Hubei şehrinde bulunan Üç Boğaz Barajı, elektril üretimi açısından dünyanın en büyük hidroelektrik barajıdır. Diğer barajlara göre oldukça yükek bir kapasiteye sahip olan bu barajın ürettiği enerji tamı tamına 22.500 Megavat olarak ölçülmüştür. 37 milyon amerikan doları gibi fahiş bir rakama inşa edilen bu barajın Amerika'daki rakibi Hoover Barajına göre 11 kat daha fazla enerji üretebildiği kayıtlara geçmiştir.

19
Dünya üzerindeki en tehlikeli barajlar (KORKUNÇ) - Sayfa 2

Itaipu Barajı:

 Çin'deki Üç Boğaz Barajı açılmadan önce elektrik üretii açısından dünyanın en büyük hidroeletirk barajı olan İtaipu barajı dünya çapında bir numarada bulunmaktaydı. Brezilya ve Paraguay sınırında yer alan ve 14 bin megavat kapasiteye sahip olan İtaipu barajı, güçlü elektrik üretimi ile çeşitli dünya rekorlarının da sahibi durumdadır. Bu rekorların en önemlisi ise 2016 yılında 103.098.366 MW saat ürettiği zaman gerçekleşmiştir. Baraj, Paraguay'ın yüzde 75'lik enerji ihtiyacını karşılarken, Brezilya elektrik ihtiyacının ise yüzde 25'ini tek başına sağlamaktadır.

29
Dünya üzerindeki en tehlikeli barajlar (KORKUNÇ) - Sayfa 3

Robert-Bourassa Barajı:

 Dünyanın en güçlü barajlarından bir tanesi olan Robert- Bourassa Barajı, dünyanın en büyük yeraltı istasyonunun üzerinde yer almaktadır. Kanada'nın Quebec bölgesinde gerçekleşen James Bay Projesi'nin bir parçası olan bu baraj 230 MW elektrik kapasitesine sahiptir. İlk olarak 1974 yılında inşaasına başlanan ve 1981 yılında resmi olarak açılışı yapılan bu baraj, aynı zamanda çecredeki doğanın ve su rezervuarının tadını çıkarmaya gelen turistlerin uğrak noktası haline gelmiştir.

39
Dünya üzerindeki en tehlikeli barajlar (KORKUNÇ) - Sayfa 4

Krasnoyarsk Barajı:

 Rusya'nın Divognorsk kentinde yer alan Krasnoyarsk Barajı, Rusya adına o kadar önemlidir ki Ruslar paralarından bir tanesinin arkasına bu barajın resmini bile basmışlardır. Devasa büyüklükteki yapı, yapıldığı 1971 yılında dünyanın en büyük barajı olarak kabul ediliyordu Ancak Amerika'daki devas barajın inşasından sonra Rusya'daki bu baraj ünvanını kaybetmiştir. Günümüzde, 6000 megawatt kapasitesi ile dünyanın en güçlü on barajından bir tanesi olan baraj bölgenin iklimni ciddi bir şekilde değiştirmiştir.

49