22 Eyl 2023 07:51 Son Güncelleme: 22 Eyl 2023 08:01

Dublörlü çeteye şafak operasyonu... 23 gözaltı kararı

Mersin'de yabancı ülkede yaşayan ve Türkiye'de taşınmaz mülkü bulunan vatandaşları hedef alan bir dolandırıcılık şebekesine karşı geniş çaplı bir operasyon başlatıldı. 'Dublör' adı verilen kişileri kullanarak sahte evrakla taşınmaz mülk sahiplerini dolandıran şebeke üyeleri tespit edildi. Bu kapsamda, 23 şüpheli hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. Polis ekipleri, şüphelilere ait adreslerde aramalarını sürdürüyor.

Dublörlü çeteye şafak operasyonu... 23 gözaltı kararı - Resim : 1

Elde edilen bilgiye göre, İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, kentte 'dublör' kullanarak birçok vatandaşı dolandıran şahısların olduğunu belirledi. 

16
Dublörlü çeteye şafak operasyonu... 23 gözaltı kararı - Resim : 2

Uzun süren takip sonucunda dolandırıcılık çetesinin, Mersin’de yüksek değerde gayrimenkulü bulunan ve yurt dışında ikamet eden gurbetçi vatandaşların gayrimenkul bilgilerini rüşvet karşılığında tapu müdürlüğünde çalışan memurlardan öğrendiği, şüphelilerin bu arsa ve arazileri ele geçirmek için vatandaşların yerine benzerlerini kullanarak sahte ölüm, kimlik belgesi, veraset ilamı, noter vekaleti, nüfus adres bildirimi aldıkları, yine sahte evraklarla vatandaşlar adına banka hesabı açtırdıkları ve GSM hattı çıkarttıkları, yapmış oldukları bu usulsüzlükler sonrasında gayrimenkullerin satış işlemlerine geçtikleri tespit edildi. 

26
Dublörlü çeteye şafak operasyonu... 23 gözaltı kararı - Resim : 3

Bunun üzerine aralarında tapu memurları avukat, emlak ofis sahiplerinin de aralarında bulunduğu 23 şahsı yakalamak için operasyon başlatıldı. Özel Harekat ve Dron desteğiyle eş zamanlı olarak kapılar koç başlarıyla kırılarak adreslere girilirken, şüpheli şahıslar gözaltına alındı.

36
Dublörlü çeteye şafak operasyonu... 23 gözaltı kararı - Resim : 4

Operasyon bölgelerinde yoğun güvenlik önlemi alınırken, adreslerdeki aramalar sürüyor.

46