Dolandırıcıların en çok kullandığı bu yönteme dikkat

Dolandırıcıların en çok kullandığı bu yönteme dikkat! IMEI kopyalanması kullanıcıların korkulu rüyası oluyor. Klonlanan telefonlar kullanılamaz hale geliyor. Telefon kutusunun dışında, görülür şekilde yer alan IMEI numarasının gizlenmesi gerekiyor. Uzun yıllardır telefon tamirciliği ve satıcılığı yapan Korkmaz Sönmez: "Nasıl banka şifrenizi paylaşmıyorsanız IMEI’yi de paylaşmamalısınız"; “Piyasada mevcut olan eski telefonların IMEI numaralarını kullanıyorlar”.

Dolandırıcıların en çok kullandığı bu yönteme dikkat - Sayfa 1

Cep telefonu dolandırıcılarının en çok kullandığı yöntemlerden biri olan IMEI kopyalanmasına karşı uzmanlar önemli uyarılarda bulunuyor.

Eskişehir’de uzun yıllardan beri telefon tamirciliği ve satıcılığı yapan Korkmaz Sönmez, cep telefonu kullanıcılarının IMEI kopyalanmasına karşı dikkat etmeleri gerektiğini belirtti. 

16
Dolandırıcıların en çok kullandığı bu yönteme dikkat - Sayfa 2

Özellikle döviz kurlarındaki ciddi artışların ardından cep telefonu almak isteyen kullanıcılar, yurt dışından getirilen telefonları ya da ikinci el telefonları tercih etmeye başladı. Cep telefonu sektöründe çalışan bazı kötü niyetli satıcılar ise özellikle kaçak yollarla ülkeye getirilen telefonlara, farklı şekillerle edindikleri IMEI’leri ekleyerek piyasaya sürüyor. Başka kullanıcıların telefonlarından kopyalanan IMEI’ler, bir süre sonra telefonun kapanmasına ve telefonun kullanılamaz hale gelmesine neden oluyor. Özellikle ikinci el telefon tercih eden vatandaşların titiz davranarak, satın alacakları telefonların IMEI sorgulamalarını yapmaları öneriliyor.

26
Dolandırıcıların en çok kullandığı bu yönteme dikkat - Sayfa 3

"Piyasada mevcut olan eski telefonların IMEI numaralarını kullanıyorlar"

Piyasada yer alan bazı satıcıların ve şirketlerin, eski telefonların IMEI numaralarını kullanarak telefon satmaya çalıştığını belirten cep telefonu tamircisi ve satıcısı Korkmaz Sönmez, telefonlarını görülür şekilde bırakan kullanıcılardan IMEI numarasının çalındığını vurguladı. Birçok vatandaşın bu durumdan mağdur olduğunun altını çizen Sönmez, “Döviz kuru nedeniyle telefonlarda ikinci ele yönelim oldu. Bu sebeple insanlar hem yasal hem de yasal olmayan yollardan yurt dışı kaynaklı cihaz getirmeye başladılar. Yasal olmayan yollardan gelen cihazlarda da IMEI ihtiyacı var. Bu yüzden korsanlar ya da şirketler, piyasada mevcut olan eski telefonların IMEI numaralarını kullanıyorlar. Daha sonra da mevcut telefon sayısı azalınca, vatandaşların akıllı telefonlarındaki görülebilir şekilde bıraktıkları için IMEI numaralarını çalmaya başladılar. Bir hafta içerisinde en az 4-5 kere bu sorunla gelen müşterimiz oluyor. 

36
Dolandırıcıların en çok kullandığı bu yönteme dikkat - Sayfa 4

Bu müşterilerimiz bize ‘hattım kapanıyor’ diye geliyorlar. Biz de tabi ilk olarak Bilgi Teknolojileri Sistemi’nden IMEI kontrolü yapıyoruz. Burada da IMEI’lerin kopyalandığını ve başka telefonlarda kullanıldıklarını görüyoruz. Yurt dışından getirilip insanlara bin lira daha ucuza satılan bu telefonlar, IMEI kopyalaması nedeniyle birçok vatandaşı mağdur ediyor” şeklinde konuştu.

“Kutular çöpe atılırken dahi IMEI’nin silinmesi gerekiyor”

Cep telefonu kullanıcılarının kendi telefonlarına ait olan IMEI numaralarını başkalarıyla paylaşmaması gerektiğini söyleyen Korkmaz Sönmez, özellikle telefon kutusunun dışında, görülür şekilde yer alan IMEI numarasının gizlenmesi gerektiğinin altını çizdi. Telefon arızalarında güvenilir tamircilerin tercih edilmesi gerektiğini aktaran Sönmez, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

46