Doğu Karadeniz'de son 3 yılda sellere 32 kurban, 9 kayıp verildi

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde son 3 yılda meydana gelen sel ve heyelanlar sonucu 32 kişi hayatını kaybederken, kayıp 9 kişi ise bulunamadı. Bu afetlerde milyarlarca lira zarar maddi hasar meydana geldi.

Doğu Karadeniz'de son 3 yılda sellere 32 kurban, 9 kayıp verildi - Sayfa 1

Doğu Karadeniz Bölgesi'nde son 10 gün içinde Rize ve Artvin'de meydana gelen seller bölgenin sel gerçeğini bir kere daha gözler önüne serdi.


117
Doğu Karadeniz'de son 3 yılda sellere 32 kurban, 9 kayıp verildi - Sayfa 2

Son 3 yıl içinde en fazla ölümlü sel olayı geçtiğimiz yıl Giresun'da gerçekleşti. 22 Ağustos 2020 tarihinde meydana gelen sel ve heyelanlar sonucu 5’i jandarma, 11 kişinin cansız bedenine ulaşılırken, 4 kişi ise yapılan aramalar sonucu bulunamadı.


217
Doğu Karadeniz'de son 3 yılda sellere 32 kurban, 9 kayıp verildi - Sayfa 3

Giresun merkezi ile birlikte, Dereli, Espiye, Doğankent, Tirebolu, Görele, Güce ve Yağlıdere ilçelerini de etkileyen, son elli yılın en yoğun yağışı yaşanırken çok sayıdaki yerde sel, heyelan ve su baskınları yaşandı.


317
Doğu Karadeniz'de son 3 yılda sellere 32 kurban, 9 kayıp verildi - Sayfa 4

Tirebolu-Doğankent karayolu üzerinde yaşanan selde Jandarma Uzman Erdem Çıtır, Jandarma Uzman Onur Kıran, Jandarma Uzman Burak Tok, Jandarma Uzman Aykut Variyenli, Jandarma Uzman Sami Yılmaz ve greyder operatörü Ali Akbulut menfezin çökmesi sonucu şehit oldu.

Tirebolu-Doğankent karayolunun 12. kilometresindeki menfezin çökmesi sonucu Harşit Çayı’nda kullandığı iş makinesi ile düşen iş makinesi operatörü Ali Akbulut, Çaldağ Beldesinde içinde bulundukları araç ile sel sularına kapılan Emine ve Davut Akgün ve Yağlıdere ilçesinde sele kapılan Umut Cantürk yapılan aramalara rağmen bulunamadı. Yaşanan afette, Giresun Valiliği koordinesindeki ekipler tarafından mahsur kalan 172 kurtarılmış, halen kayıp olan 4 kişiye ise ulaşılamadı.

417