Doğaya 'terminatör böcekler' salındı

Mersin'de, ağaçlara zarar veren çam kese böceğine karşı doğaya "terminatör böcek" salındı. Ayrıntılar foto galeri haberlerimizde... ( Kaynak: Ananadolu Ajansı )

Doğaya 'terminatör böcekler' salındı - Sayfa 1

Mersin Orman Bölge Müdürlüğünce yürütülen çalışma kapsamında Mezitli ilçesi Kuzucu Mahallesi`nde 27 hektarlık orman alanına 1080 terminatör böcek bırakıldı.

114
Doğaya 'terminatör böcekler' salındı - Sayfa 2

İl Orman Bölge Müdürü Kenan Akduman, etkinlikte yaptığı açıklamada, ormanlara zarar veren etkenlerin başında zararlı böceklerin yer aldığını söyledi.

214
Doğaya 'terminatör böcekler' salındı - Sayfa 3

Ormanlara zararlı olan böceklerle hem doğal hem de biyolojik olarak mücadele ettiklerini dile getiren Akduman, "Ormanların devamlılığı ve gelişimini olumsuz etkilemede çok önemli yere sahip olan `dumansız yangın` dediğimiz böcek zararlıları var. Bu böcek zararlılarıyla zamanında ve uygun tekniklerle mücadele etmemiz gerekiyor. Özellikle Akdeniz`de en yaygın olarak çam ağaçlarımıza zarar veren türlerden biri çam kese böceğidir. Doğada ayrı bir tahribata sebep olmadan, biyolojik mücadele dediğimiz yöntemleri kullanıyoruz." diye konuştu.

314
Doğaya 'terminatör böcekler' salındı - Sayfa 4

Akduman, bu yıl biyolojik mücadele kapsamında 20 binin üzerinde larva ve erişkin böceği ormanlara bırakmayı hedeflediklerini kaydetti.

414