Doğal klima özelliği ile 'Buzluk Mağarası' yaz aylarında ilgi görüyor

Elazığ'ın tarihi Harput Mahallesi'nde jeomorfolojik yapısı nedeniyle yazın soğuk kışın sıcak olan 'Buzluk Mağarası' klimayı aratmayan soğuk hava etkisiyle yaz aylarında doğal ortamda serinlemek isteyen ziyaretçilerden yoğun ilgi görüyor.

Doğal klima özelliği ile 'Buzluk Mağarası' yaz aylarında ilgi görüyor - Sayfa 1

Kent merkezine 11 kilometre uzaklıkta, buzluk taşı denilen kayalıkların arasında yer alan ve derinliği tam olarak bilinmemekle beraber bazı kaynaklarda 200 metre olduğu ifade edilen Buzluk Mağarası, jeomorfolojik yapısından meydana gelen yer altı hava akımı sonucu yazın soğuk, kışın ise sıcak hava üretiyor.  

19
Doğal klima özelliği ile 'Buzluk Mağarası' yaz aylarında ilgi görüyor - Sayfa 2

Soğuk havanın girişten itibaren hissedildiği mağarada daha derin kısımlara inildikçe hava sıcaklığı eksi 10 dereceye kadar düşerken yer yer buz tabakaları görülüyor.  

29
Doğal klima özelliği ile 'Buzluk Mağarası' yaz aylarında ilgi görüyor - Sayfa 3

Bu yönüyle kimi ziyaretçiler mağaranın hemen girişinde serinlemeyi tercih ederken kimileri de halat yardımı ile daha derin kısımlara inerek sıcak yaz aylarında doğal klima etkisinin keyfini yaşıyor.

39
Doğal klima özelliği ile 'Buzluk Mağarası' yaz aylarında ilgi görüyor - Sayfa 4

Yöre halkının ve farklı illerden gelen ziyaretçilerin uğrak mekanı olan Buzluk Mağarası, kuzeyinde yer alan Keban Baraj Gölü'nün masmavi güzelliği, Tunceli'nin Pertek

ilçesinin yeşil örtüsü ve doğa manzarasıyla da ilgi çekiyor.

49