Diyarbakır'da Anadolu Selçuklu Sultanı 1. Kılıçarslan'ın mezarı bulundu

Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde Dicle Üniversitesi (DÜ) tarafından yapılan kazı çalışmasında Anadolu Selçuklu Sultanı 1. Kılıçarslan ve kızı Saide Hatun'un mezarı bulundu.

Diyarbakır'da Anadolu Selçuklu Sultanı 1. Kılıçarslan'ın mezarı bulundu - Sayfa 1

Sultan Kılıçarslan`ın mezar yerinin tespiti için DÜ Rektör Yardımcısı Prof. Ahmet Tanyıldız başkanlığında Prof. Dr. İrfan Yıldız, Doç. Dr. Oktay Bozan, Doç. Dr. Aytaç Coşkun ve doktor öğretim üyesi Salih Erpolat`ın da yer aldığı komisyon oluşturuldu.

18
Diyarbakır'da Anadolu Selçuklu Sultanı 1. Kılıçarslan'ın mezarı bulundu - Sayfa 2

Komisyon yaptığı tarihi kaynak taramasının ardından ilçedeki tüm mezarlıklarda incelemede bulundu, o döneme ilişkin bilgisi olan kişilerle görüştü.

Elde edilen bilgiler doğrultusunda Orta Çeşme Parkı`ında bulunan iki mezar üzerinde araştırmalar yoğunlaştırıldı.

28
Diyarbakır'da Anadolu Selçuklu Sultanı 1. Kılıçarslan'ın mezarı bulundu - Sayfa 3

9 gün süren kazı çalışmaları sonucu Sultan 1. Kılıçarslan ve kızı Saide Hatun`un mezarlarına ulaşıldı.

38
Diyarbakır'da Anadolu Selçuklu Sultanı 1. Kılıçarslan'ın mezarı bulundu - Sayfa 4

DÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakoç, gazetecilere yaptığı açıklamada, şimdiye kadar yapılan farklı çalışmalarda mezar yerinin net olarak tespit edilemediğini söyledi.

Karakoç, "Kültür ve Turizm Bakanlığıyla yapılan kazı çalışmaları sonrası önemli bulgular elde edildi. Bu mezardaki kişiler yaş ve cinsiyet olarak o döneme uyuyordu. Mezarın ve türbenin taşlarının şekli yine Selçuklu dönemine uygundu. Bu, hem Silvan hem Diyarbakır tarihi açısından olaylara farklı bir bakış açısı getirecek."

48