Diyarbakır Bismil'de dedikodusu çıktı duyan koştu Avrupa'dan gelen bile var

DİYARBAKIR'ın Bismil ilçesine bağlı Gültepe Mahallesi'nde yıllar önce komşu köyler ile haberleşmek amacıyla ateş yakılan tepede altın dedikodusunu duyan defineciler, tepeyi köstebek yuvasına çevirdi.

Diyarbakır Bismil'de dedikodusu çıktı duyan koştu Avrupa'dan gelen bile var - Sayfa 1

Bismil ilçesine bağlı kırsal Gültepe Mahallesi sakinleri, tarım ve hayvancılıkla uğraşmanın yanı sıra yıllar önce komşu köylerle olağanüstü durumlarda ateşle haberleşmek için kullanılan tepeyi, definecilerden korumakla uğraşıyor. Çevre köylerin de hemen hepsinde bulunan tepe, altın olduğu dedikodusunun ardından 10 yıldır definecilerin hedefi haline gelmiş durumda. 

114
Diyarbakır Bismil'de dedikodusu çıktı duyan koştu Avrupa'dan gelen bile var - Sayfa 2

Tepeyi korumak için nöbet tutuyorlar: Mahalle sakinleri, özellikle kış aylarında ve yağmur yağdıktan sonra gelen definecilerden tepeyi korumak için zaman zaman nöbet tutarken, gençler ise sık sık tepeye çıkarak birilerinin olup olmadığını kontrol ediyor. 

214
Diyarbakır Bismil'de dedikodusu çıktı duyan koştu Avrupa'dan gelen bile var - Sayfa 3

Köstebek yuvasına döndü: Köstebek yuvasını andıran çukurların oluştuğu ve aşağısında bulunan toprak evin de tahrip edildiği alanla ilgili yetkilerden yardım talep eden mahalle sakinleri, tepeye bekçi görevlendirilmesini istiyor.

314
Diyarbakır Bismil'de dedikodusu çıktı duyan koştu Avrupa'dan gelen bile var - Sayfa 4

Tepe köylüler arası işaretleşme aracı olarak kullanılmış: Definecilerin yağmur yağdıktan sonra geldiğini belirten mahalle sakinlerinden İntizam Yağız (41), "Bu tepenin tarihi çok eski. Bizim dedelerimiz zamanından beri bu tepe var. Bu tepenin köylüler arası işaretleşme aracı olarak kullanıldığını biliyoruz. 

414