Dikkat! Ölüme kadar götürüyor!

Yanlış tüketimi ölüme neden olan yiyecekler

Dikkat! Ölüme kadar götürüyor! - Sayfa 1

Birazdan öğreneceğiniz yanlış tüketildiğinde ölüme neden olabilecek yiyeceklerin sağlıklı beslenme alışkanlıklarının olmazsa olmazları olduğu konusunda hem fikiriz. Ancak bu yiyecekler yanlış tüketildiğinde ölüme götürebiliyor. Yer fıstığı Yer fıstığı besin alerjilerine bağlı ölümlerin başında yer fıstığa alerjisi olanlardan kaynaklanıyor. Time'ın haberine göre 1997 ile 2002 yılları arasında, çocuklarda, yer fıstığı alerjisinin görülme sıklığı iki katına çıktı.

15
Dikkat! Ölüme kadar götürüyor! - Sayfa 2

Ham fasulye Ham fasulye, fitohemaglutin olarak bilinen zehirli bir madde içerir. Bir avuç kadar fasulye tüketimi sonrası kusma ve baş ağrısı gibi belirtilerle zehirlenme kendini gösterir. Bununla birlikte, fasulye pişirildiğinde toksin önemli ölçüde azaltılır.

25
Dikkat! Ölüme kadar götürüyor! - Sayfa 3

Ton balığı Ton Balığı Dünya üzerinde en yaygın tüketilen balık türlerinden olan Ton Balığı da risk grubuna dahil. Özellikle beyaz renkli türleri fazla tüketildiğinde, içerdiği yüksek cıva nedeniyle hamile ve çocukların sinir sitemi gelişimini olumsuz etkileyebiliyor.

35
Dikkat! Ölüme kadar götürüyor! - Sayfa 4

Yumurta Yumurta, pek çok insanın temel besin maddelerinden biridir. Ancak, Health.Com'a göre, Salmonella salgınlarının büyük bir kısmı yumurta tüketimiyle ilişkili. Yumurtların içinde üreyebilen bu zararlı bakteri, doğru tüketilmeyen yumurtalar aracılığıyla insanlara bulaşabiliyor. Bu yüzden yumurtaları iyi pişirmek ve buzdolabında muhafaza etmek gerekiyor. Çiğ yumurta içeren mamulleri tüketmemek de alınabilecek önlemlerden. Çiğ yumurtanın yanı sıra bozuk yumurta da hastalıklara hatta ölüme sebep olan bakterilerin vücuda girmesine yol açıyor.

45