Devletten gençlere 9 bin lira katkı! İşte 15 soruda çeyiz hesabı

Evlenmeyi düşünen gençler için devlet çeyiz hesabına para yatıranlara katkı payı ödemesi gerçekleştiriyor.

Devletten gençlere 9 bin lira katkı! İşte 15 soruda çeyiz hesabı - Sayfa 1

Evlenecek gençleri tasarrufa teşvik etmek ve desteklemek amacıyla üç yıl önce başlatılan çeyiz hesabında üç yılını dolduranlar, Mayıs ayından itibaren devlet katkısı ile birlikte evlilik birikimlerini almaya başladı.

117
Devletten gençlere 9 bin lira katkı! İşte 15 soruda çeyiz hesabı - Sayfa 2

Bugüne kadar da 23 bine yakın genç hesap açtırdı. Son yapılan düzenlemelerle de çeyiz hesabı cazip hale getirildi ve devlet katkısı yüzde 25’e çıkarıldı.

217
Devletten gençlere 9 bin lira katkı! İşte 15 soruda çeyiz hesabı - Sayfa 3

Çeyiz hesabı nedir? Devlet, gençlerin, evlilik hazırlıkları için oluşturacakları birikime destek olmak amacıyla üç yıl önce çeyiz hesabı uygulamasını başlattı ve çeyiz hesabı açtıranlara katkı yapmaya başladı. Böylece tasarrufların artması da sağlanmış oldu. Uygulama Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yürütülüyor.

317
Devletten gençlere 9 bin lira katkı! İşte 15 soruda çeyiz hesabı - Sayfa 4

Kimler çeyiz hesabı açtırabilir? 18 yaşından büyük ve Türk vatandaşı olanlar hesap açtırabiliyor ve 3 yıl boyunca çeyiz hesabına düzenli ödeme yapması gerekiyor. 18 yaşından küçükler adına ise velisi hesap açtırabilir. Çeyiz hesabı açtırabilmek için daha önce evlenmemiş olmak da gerekiyor. 24 yaşını doldurmadan ve 25 yaşına girmeden önce de çeyiz hesabı açtırılabilir.

417