21 Kas 2023 13:38 Son Güncelleme: 21 Kas 2023 13:43

Derin denizde yaşayan nadir bir gölge o! Derisi tüm ışığı anında yok ediyor!

Derin denizlerde yaşayan hayalperest fener balığı keşfedildiği günden bu yana 36 yılda sadece 9 kez görüldü. Dünyanın en nadir deniz canlılarından biri olan balık, ultra siyah rengi sayesinde denizde yüzen bir gölge gibi görünüyor. Araştırmacıları heyecanlandıran balık, adeta başka bir gezegenden dünyaya gelmiş. Derisinde bulunan maddeler sebebiyle tüm ışığı anında emiyor ve gölge gibi görünüyor.

Derin denizde yaşayan nadir bir gölge o! Derisi tüm ışığı anında yok ediyor! - Resim : 1

Bilim insanları yakın zamanda Kaliforniya kıyı şeridi açıklarındaki derin denizde yaşayan bir gölge gibi gizlenen son derece nadir, ultra siyah bir fener balığını filme aldı. Monterey Körfezi Akvaryum Araştırma Enstitüsü'nden (MBARI) araştırmacılar, 29 Eylül'de hayalperest fener balığının tanımlanamayan türünü tespit etti.

17
Derin denizde yaşayan nadir bir gölge o! Derisi tüm ışığı anında yok ediyor! - Resim : 2

36 YILDA SADECE 9 KERE GÖRÜLDÜ

Monterey'de uzaktan kumandalı bir araçla (ROV) manevra yaparken onu yüzeyin 781 metre altında filme aldılar. Kaliforniya kıyısının 470 kilometre fazlasına yayılan devasa bir derin deniz kanyonu. Araştırmacılar, futbol büyüklüğündeki dişi balıklarla karşılaştıklarında, su sütununda yüzen ve düşen döküntüleri veya deniz karını yiyen, phaeodarians olarak bilinen küçük, çivili organizmaları topluyorlardı. MBARI açıklamasına göre bu, 2016'dan bu yana Monterey Kanyonu'nda görülen ilk hayalperest fener balığı ve son 36 yılda bilim insanları bu canlıları bölgede yalnızca dokuzuncu kez tespit etti.

27
Derin denizde yaşayan nadir bir gölge o! Derisi tüm ışığı anında yok ediyor! - Resim : 3

GİZLENEN BİRİYLE KARŞILAŞMAK HEYECAN VERİCİ

MBARI'dan kıdemli bir bilim adamı olan Bruce Robinson yaptığı açıklamada, "Gizlenen bir fener balığıyla karşılaşmak, derin su sütununu keşfeden herkes için heyecan verici bir deneyimdir" dedi. Karşılaşmanın bir videosu , evrimsel tuhaflığın etrafında dönen deniz karını açıkça gösteriyor, ancak ayırt edici çizgisinin ötesinde çok az şey görülüyor. Robinson, cildinin çok koyu olmasından dolayı ışığı emdiğini ve "görünmezlik pelerini" gibi davrandığını söyledi. 

37
Derin denizde yaşayan nadir bir gölge o! Derisi tüm ışığı anında yok ediyor! - Resim : 4

ULTRA SİYAH BİR CANLI

Bu hayalperest fener balığı türü, kendilerine çarpan ışığın en az yüzde 99,5'ini emen "ultra siyah" derin deniz canlılarının özel bir kulübüne aittir. Current Biology dergisinde yayınlanan 2020 tarihli bir araştırmaya göre, on beş deniz türünün daha bu kadar fazla ışığı emdiği biliniyor. Duke Üniversitesi ve MBARI'da deniz ekolojisti olan çalışmanın baş yazarı Alexander Davis , 2020 araştırması yayınlandığında The New York Times'a , bu hayvanlar o kadar karanlık ki "bir kara deliğe bakmak gibi" dedi.

47