Denizin ortasında sıra dışı yaşam: Hallig Adaları

Almanya'nın Kuzey Denizi kıyılarında, Almanların 'Hallig' olarak adlandırdığı küçük adacıklar bulunuyor. Su seviyelerindeki artışlar sonucunda, su baskınına maruz kalan bu adalardan bölgede 10 tane var. Haberimize konu olan ise Hallig adalarının içinde en ilginç olanlarından birisi Oland. Ülkenin en küçük deniz fenerinin bulunduğu adacıkta yaşayan 16 Oland sakininin yaşamları sizi oldukça şaşırtacak…

Denizin ortasında sıra dışı yaşam: Hallig Adaları - Sayfa 1

Bugün hala Almanya'ya ait 10 Hallig adası var. Bunlar Nordstrandischmoor, Langeness, Oland, Gröde, Hooge, Habel, Südfall, Süderoog, Norderoog ve Hamburger Hallig…

121
Denizin ortasında sıra dışı yaşam: Hallig Adaları - Sayfa 2

Bu adalar, Schleswig-Holstein eyaletinin Kuzey Denizi sahilinde, Schleswig-Holsteinisches Wattenmeer Milli Parkı'nda bulunuyorlar. Adalar geçen 1000 yıl içinde eski balçık toprak üzerindeki kabarmaların meydana gelmesiyle oluştular.

221
Denizin ortasında sıra dışı yaşam: Hallig Adaları - Sayfa 3

Kara önündeki doğal dalgakıranlar olarak Halligen adaları, günümüzde kıyıların korunmasında önemli bir görevi yerine getiriyorlar. Su seviyesinde kuvvetli bir yükselme olduğunda su baskınına uğruyorlar. Sadece ‘Warft’ adı verilen ve üzerinde evlerin bulunduğu yapay dolguyla oluşturulmuş tepeler, sular arasından görünüyor. Bu olay yılda yaklaşık 50 kez meydana geliyor.

321
Denizin ortasında sıra dışı yaşam: Hallig Adaları - Sayfa 4

Her su baskınında balçık ve kum, Hallig Adası’na çöküyor. Bu da küçük adanın her yıl yaklaşık bir santimetre büyümesine de yol açıyor.

421