Değerli taşlar 45 yıllık kuyum ustasının elinde hayat buluyor

"Kapalıçarşı'nın yaşayan insan hazinesi" olarak adlandırılan 45 yıllık kuyum ustası Surmak Susmak, el işçiliğine dayalı tasarımlarıyla değerli taşlara yeniden hayat veriyor.

Değerli taşlar 45 yıllık kuyum ustasının elinde hayat buluyor - Sayfa 1

Kuyumculuk hayatına 1972`de Kapalıçarşı`daki bir atölyede çırak olarak başlayan 62 yaşındaki Susmak, tasarımlarını sanatla bağdaştırmış önemli ustalar arasında yer alıyor.

19
Değerli taşlar 45 yıllık kuyum ustasının elinde hayat buluyor - Sayfa 2

1980`de açtığı mağazasında mesleğini sürdüren, sayısız tasarıma imza atarak, birçok sanatçı yetiştiren Susmak, tasarımlarını, çocuklukta başladığı ve hayatını adadığı sanatını, ustalığını anlattı

29
Değerli taşlar 45 yıllık kuyum ustasının elinde hayat buluyor - Sayfa 3

"Bir insana verilen en büyük imkan güvenilirliktir"

On iki yaşında çırak verildiği ustasından kaynak yapmayı öğrendiğini anlatan Susmak, Kapalıçarşı`nın yanında bir han vardı. O hanın en üst katı ustamın atölyesiydi. Kaynak yapmayı ve birçok şeyi orada yapmayı öğrendikten sonra Kapalıçarşı`da başka bir ustanın yanında çalışmaya başladım. O ustam da bana çok büyük imkanlar tanıdı. Bir insana verilen en büyük imkan güvenilirliktir. Bana çok güvendi. Yerine göre kasasının anahtarını teslim etti. Ustalarınız da ailenin bir ferdi gibi oluyor" dedi.

39
Değerli taşlar 45 yıllık kuyum ustasının elinde hayat buluyor - Sayfa 4

Sanatsal çalışmaların dengesini sağladığını ve kendisini dinlendirdiğini ifade eden Susmak, "Ustalık bir ürünü çok güzel yapmaktır. Fakat buna değer katmanız için tasarım kısmına da bakmanız lazım. O tasarım kısmı kendi lezzetinizdir. Kendi lezzetiniz, buna farklılık katmak, kendinizden bir şey katmaktır." dedi.

49