Dağcıların, tırmanma uğruna hayatını kaybettiği Everest'te, hamallık yapıyorlar! Kazançları dudak uçuklatıyor

Nepal'in dağlık kesiminde yaşayan Şerpa halkının yaşadığı köy Everest'e çıkıştan önceki son kasaba olarak biliniyor ve burada yaşayan halk, Everest'e tırmanan dağcıların eşyalarını sırtında taşıyarak geçimini sağlıyor.

Dağcıların, tırmanma uğruna hayatını kaybettiği Everest'te, hamallık yapıyorlar! Kazançları dudak uçuklatıyor - Sayfa 1

Şerpa, halkın kendi dilinde 'Shar-wa' olarak yer alıyor. 'Shar' doğu anlamına, 'wa' ise, kişi-toplum anlamına geliyor. Şerpa halkının insanları isimlerini doğdukları günden alıyor. Bu yüzden çoğu Şerpanın ismi birbirinin aynısı. Soyadı olarak ise, bağlı oldukları klanın ismini kullanıyorlar. 28 tane Şerpa klanı olduğu biliniyor.

120
Dağcıların, tırmanma uğruna hayatını kaybettiği Everest'te, hamallık yapıyorlar! Kazançları dudak uçuklatıyor - Sayfa 2

Şerpalar ataerkil bir topluluk. Kız çocukları ve kadınlar yemek yapıp, ev işleriyle ilgilenirken; erkekler de evin geçimini üstleniyor. Halkın çoğu taş evlerde yaşıyor. Dağlık bir arazide olduklarından ulaşım sadece yürüyerek yapılıyor.

220
Dağcıların, tırmanma uğruna hayatını kaybettiği Everest'te, hamallık yapıyorlar! Kazançları dudak uçuklatıyor - Sayfa 3

Şerpa halkının yaşadığı köy Everest'e çıkıştan önceki son kasaba olarak biliniyor. Köyleri birkaç yıl önce Ulusal Park ilan edilmiş böylelikle de geçim kaynakları ve bununla beraber yaşam tarzları değişmeye başlamış, modernleşme yoluna girmişler.

320
Dağcıların, tırmanma uğruna hayatını kaybettiği Everest'te, hamallık yapıyorlar! Kazançları dudak uçuklatıyor - Sayfa 4

Önceleri ticaret ve hayvancılıkla geçinen Şerpalar, şu an Everest'e tırmanan dağcılara eşlik ediyorlar. Dağcıların tırmanışını daha rahat ve güvenli yapabilmesi adına, belirledikleri rotalara onlardan önce gidip, yüklerini taşıyor, yemeklerini hazırlıyor, çadırlarını kuruyorlar.

420